Od samog početka štetnih smetnji na zapadnoj obali Istre HAKOM je intenzivirao aktivnosti na međunarodnoj razini s ciljem pronalaženja kvalitetnog rješenja uklanjanja postojećih i sprječavanja pojave novih smetnji u radu radijskih i televizijskih postaja na pogođenim područjima.
Te su aktivnosti u konačnici rezultirale pozivom Međunarodne telekomunikacijske unije (ITU) na zajednički sastanak koji se 19. i 20. svibnja ove godine održao u Ženevi. Sastanku su, uz predstavnike ITU-a, prisustvovali i predstavnici trinaest zemalja koje izravno trpe smetnje s područja Talijanske Republike, kao i delegacija talijanske administracije.
Na inicijalnom službenom sastanku se potvrdilo da Talijanska Republika ne poštuje međunarodni sporazum o ispravnom korištenju radiofrekvencijskog spektra te da time u susjednim zemljama izaziva štetne smetnje u radu nacionalnih i lokalnih televizijskih i radijskih postaja. Dogovoreno je kako će u daljnje rješavanje problema biti uključen i ITU, a talijanska je strana obećala ratificiranje sporazuma GE'06 i otklanjanje smetnji u skoroj budućnosti. S obzirom na dosadašnje iskustvo ne treba očekivati značajna poboljšanja, nego treba sačekati i vidjeti kakvi će biti konkretni rezultati.
Frekvencijski plan za digitalnu televiziju i prateći međunarodni ženevski sporazum iz 2006. godine obvezuje zemlje potpisnice, a među njima i Republiku Hrvatsku i Talijansku Republiku, na uporabu frekvencija sukladno planu i sporazumu. Navedeni dokumenti osiguravaju ravnopravan pristup frekvencijskom spektru te predstavljaju preduvjet za budući nesmetan rad televizijskog programa u jadranskoj regiji. No, suprotno tom planu i sporazumu Hrvatska i ostale zemlje istočne obale Jadrana i dalje bilježe rad talijanskih televizijskih i radijskih postaja na nedozvoljenim frekvencijama. Povećanjem broja takvih odašiljača, koji svojom snagom i uporabom neusklađenih frekvencija sve agresivnije utječu na hrvatski eter, uzrokuju se štetne smetnje u radu hrvatskih radijskih i televizijskih infrastruktura te onemogućuje uvođenje novih programa.
Krajem prošle godine HAKOM je iskoristio sve svoje zakonske ovlasti i mogućnosti koje jamči međunarodna regulativa iz područja elektroničkih komunikacija te navedeni problem podigao na višu državnu razinu. U tom je razdoblju zatražena i pomoć Ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija (MVPEI), uz čiju je suradnju organizirano nekoliko sastanaka s veleposlanikom vanjskih poslova Talijanske Republike u cilju ublaživanja utjecaja smetnji. HAKOM je ubrzo nakon pojave smetnji u Istri operatoru mreže Odašiljačima i vezama d.o.o. dopustio uporabu dodatnog kanala (K-68) za odašiljanje programa na području Rovinja, Vrsara, Poreča, Novigrada, Plovanije, Buja i Umaga, no, uskoro je i taj kanal postao metom novih intenzivnih smetnji iz Italije.
(PS/MJ)