Tko se boji zime još: Bez plina pa još i s troškom odštete?

Iako se u zadnje vrijeme intenzivno piše o MOL-ovoj kupnji dionica INA-e i o sporu koji je pritom nastao s hrvatskom vladom, u pozadini se nalazi i pitanje INA-ine tvrtke Prirodni plin koje je također izazvalo krizu s MOL-om, upozorava Novi list.

 

To je poduzeće, koje se bavi uvozom i trgovinom plina u Hrvatskoj, od INA-e trebala otkupiti država prije dvije godine i to za 700 milijuna kuna, no odlaskom Sanadera od toga se odustalo. Tako je ovaj dogovor između Vlade i MOL-a stavljen na čekanje, a rezultirao je ubrzanim povećanjem cijene plina te Vladinim obećanjem da će do 2015. godine sporije rasti naknada koja se INA-i naplaćuje za eksploataciju plina u Hrvatskoj.

Rok u kojem je odgoda vrijedila istekao je prije dva tjedna, a sada INA traži i dodatno poskupljenje plina, čak do 40%.

Kako doznaje Novi list, Vlada nije sigurna želi li samostalno preuzeti plinski biznis, ili ga u potpunosti prepustiti INA-i, tj. MOL-u. Ukoliko MOL ne uspije preuzeti INA-u, Hrvatska će zadržati plin, no MOL-ovo preuzimanje INA-e dovelo bi do gubitka tog segmenta.

 

Odšteta

 

MOL navodno od Vlade traži odštetu jer se dvije godine nije držala dogovora o preuzimanju Prirodnog plina, a članovi Vlade priznaju da MOL na to ima pravo, ipak vjerujući da to koriste kao pritisak za poskupljenje plina i smanjenje naknada za eksploataciju. Riječ je navodno o iznosu od nekoliko desetaka do nekoliko stotina milijuna kuna.

Još jedna stvar dodatno komplicira situaciju; naime hrvatski ugovor o kupnji plina od ruskog Gazproma ističe 31. prosinca, a na natječaj su se javili MOL i EON. Riječ je o, kako navode iz Vlade, strateškom ugovoru s Rusijom, koji se ne smije izgubiti jer na kraju krajeva, ako Rusija ponovo obustavi opskrbu plina, tko garantira da neće i Mađari, nastojeći tako zalihe sauvati za sebe? (MJ)

 

Izvor: Novi list, 13. prosinac 2010.

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox