U BiH još nema dogovora oko formiranja vlasti

Ured visokog međunarodnog predstavnika i američko veleposlanstvo u BiH u utorak su izrazili razočaranje nepostizanjem dogovora između vodećih hrvatskih, srpskih i bošnjačkih političkih stranaka o novom Vijeću ministara na sastanku održanom u Brčkom.

Oni su izrazili očekivanje da će se razgovori nastaviti a strane pokazati spremnost za kompromis za dogovor skoro godinu dana od okončanih izbora u BiH. Unatoč naporima nekih političkih čelnika da postignu kompromis, opasni politički zastoj i dalje se nastavlja. Svi stranački čelnici u BiH sada moraju nadići pojedinačne političke interese i uspostaviti Vijeće ministara, priopćeno je iz veleposlanstva SAD-a u BiH. Iz Ureda visokog međunarodnog predstavnika su ocijenili da su razgovori političkih čelnika u Brčkom pokazali da postoji prostor za kompromis.

Obveza i odgovornost šest stranačkih čelnika da se dogovore o Vijeću ministara i dalje postoji. U tom pogledu, ništa se nije promijenilo, iako se približava godišnjica općih izbora, navodi se u priopćenju iz OHR-a. Na sastanku u Brčkom gdje su se okupili čelnici šest stranaka, organizatori iz Srpske demokratske stranke su predložili rješenje o ustroju novog Vijeća ministara, što je odbio lider SDP-a BiH Zlatko Lagumdžija. Raniji sastanci održani u Mostaru i Sarajevu doveli su do približavanja stajališta glede reformskih zakona bitnih za europske integracije ove zemlje, no nakon Brčkog nije zakazan novi sastanak šest stranaka. Vodeće hrvatske i srpske stranke HDZ BiH i HDZ 1990., te SNSD i SDS, traže da se novo vijeće ministara uspostavi na temelju rotacije funkcija prema kojemu bi Hrvatima pripalo mjesto premijera i dvojice ministara, a Srbima četiri ministarske dužnosti koje u sadašnjemu sazivu imaju bošnjačke stranke.

Istodobno, većinske bošnjačke stranke SDP BiH i SDA traže da popune pet od deset mjesta u Vijeću ministara, među kojima su tri bošnjačka, jedna hrvatska ministarska pozicija, te ministarstvo koje bi vodio predstavnik iz reda ostalih naroda. Bosna i Hercegovina 3. listopada obilježava neslavni rekord - godinu dana od održavanja općih izbora, a u međuvremenu nije ustrojeno novo vijeće ministara BiH. (Hina/HT)

 

 

 

 

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox