U proteklom desetljeću ubijen je 141 novinar u svijetu u napadima organiziranog kriminala koji je danas najveća pojedinačna prijetnja medijskim slobodama, upozorili su Reporteri bez granica (RSF) u četvrtak i pozvali struku na razmjenu informacija i udruživanje kako bi se suprotstavila tome zlu.
Mafija i karteli najveća su prijetnja medijskim slobodama diljem svijeta - piše u tematskom izvješću udruga sa sjedištem u Parizu te ističe da je to "transnacionalna pojava", prisutna na svim kontinentima.
Od završetka Hladnog rata mafija, narkokarteli i paravojne skupine koje se bave krijumčarenjem velikih razmjera, najveći su "ubojice" medijskih sloboda. Oni su odgovorni za više ubojstava novinara nego represivni režime i diktature u svijetu, navodi RSF. Organizirani kriminal "snažna je paralelna ekonomija s golemim utjecajem na legalnu ekonomiju", piše udruga i to ilustrira podacima UN-a za 2010. godinu.
Mediji nisu ujedinjeni u borbi
Od 1998. do 2009. organizirani kriminal svake je godine zaradio milijardu dolara krijumčarenjem oružja, a 32 milijarde dolara krijumčarenjem ljudi (ilegalnom imigracijom i prostitucijom). Nadalje, zaradilo se 65 milijardi dolara trgovinom opijumom, a samo kokainom 88 milijardi dolara. Kako su mafija i organizirani kriminal neuhvatljivi i nepristupačni medijima, oni nisu samo fizička prijetnja sigurnosti samih novinara, oni su prijetnja istraživačkom radu samih novinara - piše RSF te ističe Meksiko gdje su narkokarteli ubili 69 novinara od 2000., a 11 ih je nestalo od 2003.
Na Filipinima je organizirani kriminal odgovoran, izravno i neizravno za većinu od 142 ubojstva novinara od pada diktatora Ferdinanda Marcosa 1986., navodi RSF.
Izvješće je pokazalo da "mediji nisu ujedinjeni u borbi protiv organiziranog kriminala", a prijetnje kojima su novinari izloženi, njihova izoliranost, nedostatak sredstava i njihova borba da objave izvanrednu vijest uništili su istraživačko novinarstvo, piše RSF.
Novinari su toga svjesni i to je bila tema lanjskog foruma u Austinu (Teksas), piše udruga te poziva novinare da se udruže, da razmjenjuju informacije čime će ojačati neovisnost i spriječiti da "mutni financijski interesi utječu na uređivačku politiku" njihovih medija. (Hina/MJ)