Ugostitelji-obrtnici i sa 23. kongresa ugostitelja i turističkih djelatnika Hrvatske obrtničke komore (HOK) ponovno su zatražili smanjenje sadašnje stope PDV-a od 23% te smanjenje dijela parafiskalnih davanja za ugostiteljske usluge.
Takav zahtjev ugostitelji ponavljaju već godinama, ali bez tog smanjenja hrvatski ugostitelji neće moći biti konkurentni ni cijenama ni kvalitetom usluge, istaknuo je predsjednik Ceha ugostitelja i turističkih djelatnika HOK-a Zlatko Puntijar na današnjoj završnoj konferenciji za novinare u sklopu Kongresa.
Kongres se održavao u Zagrebu od 21. do 23. studenog, okupio je oko 500 sudionika, a danas je završio s radom usvajanjem deset zaključaka za poboljšanje poslovanja i rada u ugostiteljstvu.
Ugostitelji-obrtnici u zaključcima navode kako se protive nelojalnoj konkurenciji trgovačkih centara koji imaju gastro odjele s gotovim toplim i hladnim jelima te traže izmjene i dopune nekoliko zakona koji uređuju njihovo poslovanje.
Ugostitelji traže pokretanje izmjena i dopuna Zakona o radu kako bi im se u slučaju većeg obima posla, što se povremeno i događa, omogućilo povremeno zapošljavanje radnika na dan-dva ili pola dana.
Traže izmjene i dopune pravilnika o evidenciji radnog vremena kojim bi se u ugostiteljstvu dopustilo dulje radno vrijeme kada ima više posla, kao i da se izmijeni Zakon o zaštiti od buke tako da se ugostiteljskim objektima na otvorenom dopusti da rade iza ponoći (24 sata).
U zaključcima ugostitelji ističu i potrebu da se u suradnji s Ministarstvom turizma nastavi dugoročni projekt brendiranja hrvatskih autohtonih jela i objekata, kao i da polaznici škola za strukovna zanimanja na praksi u samim objektima mjesečno provedu bar tjedan dana u komadu, a ne samo dan-dva tjedno kako je sada.
Zalažu se i da ugostitelji mogu otkupiti poslovne prostore u kojima rade koji su u vlasništvu države i lokalne samouprave.(Hina)