Ni direktori ni obični radnici HAC-a ne mogu više slati poruke jedni drugima, komentirati fotografije ili čavrljati putem društvenih mreža. Naime, kako piše Večernji list, Uprava HAC-a onemogućila je svojim zaposlenicima pristup Facebooku, Twitteru i YouTubeu. HAC ovu odluku objašnjava prezagušenim serverom i sporom mrežom zbog velike količine filmova i ostalih sadržaja koje su radnici skidali. No, HAC nije jedino poduzeće koje je zabranilo pristup društvenim mrežama, već su to učinile i mnoge privatne tvrtke.
Mijat Stanić, predsjednik Nezavisnog cestarskog sindikata, protivi se toj odluci: Meni, kao čelniku sindikata, većina radnika pritužbe u vezi s HAC-om šalje putem Facebooka jer se boje za takve stvari služiti sa službenim mailom koji se kontrolira. Čak kad mi i neki od šefova iz HAC-a šalju mailove, to ne rade preko službenog e-maila.
Bernard Jakelić iz Hrvatske udruge poslodavaca smatra da odluka o tome treba li zabraniti društvene mreže ovisi o djelatnosti kojom se tvrtka bavi. Ako se tvrtka bavi poslom gdje su društvene mreže poželjan oblik komuniciranja onda ih nema smisla zabraniti.
Međutim, Hrvatske ceste, HAC-ova sestrinska tvrtka svojim zaposlenicima nije blokirala pristup društvenim mrežama, no radnici ne mogu skidati velike dokumente, filmove i slike s Interneta, piše Večernji list. Zaposlenici koje ne mogu izdržati bez Facebooka ne trebaju očajavati jer zabranu mogu zaobići na stranici brokenlocker.com.
Tko je zabranio pristup društvenim mrežama:
Ustavni sud: Zabranjen pristup svim društvenim mrežama
Ministarstvo pravosuđa: Zabranjen je pristup svim društvenim mrežama
T-Mobile: Zaposlenicima je onemogućen pristup YouTubeu
Agrokor: Zaposlenicima je onemogućen pristup Facebooku
Siemens: Zabranjen je pristup YouTubeu i chatu
Zagrebačko poglavarstvo: Zaposlenicima je zabranjen pristup Facebooku (J.K.)
Izvor: Večernji list, 12.listopada 2010.