Zaštita institucija EU: Istrage OLAF-a o zloupotrebama sredstava EU u Parlamentu utjecale na presudu u Parizu

Pariški korekcijski sud proglasio je krivima devet članova ili bivših članova Europskog parlamenta i nekoliko parlamentnih asistenata zbog pronevjere sredstava Europske unije. Dvije istrage koje je proveo Ured za borbu protiv prijevara Europske unije (OLAF) u suradnji s francuskim pravosudnim vlastima bile su ključne za donošenje ove presude.

Istrage OLAF-a koje su završene 2016. i 2018. godine otkrile su sumnje u prijevaru i ozbiljne nepravilnosti vezane uz fiktivno zapošljavanje parlamentnih asistenata od strane članova Europskog parlamenta (MEP) povezanih s francuskom političkom strankom Rassemblement National (bivši Front National). Kao što su mediji široko izvještavali, Marine Le Pen i drugi članovi iste političke stranke bili su osobe uključene u ove istrage.

Istrage su otkrile ozbiljne nepravilnosti, fokusirajući se na fiktivno zapošljavanje osoba koje su bile lažno navedene kao parlamentarni asistenti, a zapravo nikada nisu radile za Europski parlament. 

U jednom od slučajeva, prikupljeni dokazi su pokazali da je jedan asistent bio plaćen od strane Europskog parlamenta, iako nikada nije pružao podršku MEP-u u parlamentarnim uredima, kao što je to zahtijevano. Umjesto toga, ova osoba je živjela u blizini Pariza i isključivo radila za političku stranku.

Tijekom istrage, OLAF je uspješno koordinirao s francuskim pravosudnim vlastima, provodeći paralelne istrage kako bi osigurao da su svi mogući aspekti pokriveni. Na zahtjev francuskih pravosudnih vlasti, OLAF je također pružio pomoć kriminalnoj policiji kao stručnjaci pod mandatom francuskog tužitelja.

Francuski javni tužitelj integrirao je OLAF-ova otkrića u svoje tekuće pravosudne postupke. OLAF-ove administrativne istrage također su sadržavale financijske preporuke za povrat više od 420.000 EUR u proračun EU, zajedno s disciplinskim preporukama Europskom parlamentu. Nakon OLAF-ovih preporuka, Europski parlament je povratio sva sredstva.

Direktor OLAF-a, Ville Itälä, izjavio je: 

Europski parlament je izravno izabrani temelj europske demokracije. U snažnoj suradnji s francuskim pravosudnim vlastima, sačuvali smo integritet institucija EU. Porezni obveznici opravdano očekuju da njihovi predstavnici koriste sredstva u skladu s našim pravilima. Što se tiče vrlo malog broja onih koji to ne rade: takvo ozbiljno ponašanje može naštetiti financijskim interesima Unije i njezinu ugledu. OLAF će se nastaviti boriti protiv toga bez straha i favoriziranja.“

Misija, mandat i nadležnosti OLAF-a:

Misija OLAF-a je otkrivanje, istraživanje i zaustavljanje prijevara s EU sredstvima.

 

OLAF ostvaruje svoju misiju na sljedeći način: 

Provedbom neovisnih istraga o prijevarama i korupciji vezanim uz EU sredstva, kako bi osigurao da sav novac poreznih obveznika EU bude usmjeren na projekte koji mogu stvarati radna mjesta i rast u Europi; 

Doprinosom jačanju povjerenja građana u institucije EU istražujući ozbiljne nepravilnosti među zaposlenicima EU i članovima institucija EU; 

Razvijanjem snažne politike protiv prijevara u EU.

 

U okviru svoje neovisne istražiteljske funkcije, OLAF može istraživati pitanja vezana uz prijevare, korupciju i druge prekršaje koji utječu na financijske interese EU, a koji se odnose na: 

Sva izdvajanja EU: glavne kategorije troškova su Strukturni fondovi, poljoprivredna politika i fondovi za ruralni razvoj, izravna izdvajanja i vanjska pomoć; 

Neka područja prihoda EU, uglavnom carinske pristojbe; 

Sumnje u ozbiljne nepravilnosti među zaposlenicima EU i članovima institucija EU.

Nakon što OLAF završi svoju istragu, na nadležnim je tijelima EU i država članica da razmotre i donesu odluke o daljnjem postupanju u vezi s OLAF-ovim preporukama. Sve osobe uključene smatraju se nevinima dok se krivnja ne dokaže pred nadležnim nacionalnim ili EU sudom.

(ps/sm)