Croatiastočar: Potrebne su poticajne mjere za povećanje proizvodnje mlijeka

Gospodarsko interesno udruženje Croatiastočar smatra kako je, uz nastavak primjene zaštitne cijene mlijeka, potrebno uvesti i niz poticajnih mjera za povećanje proizvodnje mlijeka u Hrvatskoj.

Dio proizvođača mlijeka nedavno je zatražio povećanje zaštitne otkupne cijene mlijeka s aktualnih 2,40 kuna po kilogramu na 3,00 kune po kilogramu, a u današnjem priopćenju iz Croatiastočara poručuju da samo povećanje zaštitne cijene mlijeka nije dovoljno poticajna mjera za povećanje proizvodnje mlijeka.

Pritom ističu potrebu poduzimanja niza mjera za rast proizvodnje mlijeka EU standarda, osiguravanje povoljnih kreditnih linija, subvencioniranje nabavke junica, okrupnjavanje poljoprivrednih površina i legalizaciju poljoprivrednih objekata uz minimum troškova i administriranja, osposobljavanje gospodarstava za korištenje predpristupnih i postpristupnih fondova.

Inzistiranje na rastu otkupne odnosno zaštite cijene mlijeka, koja iz mjeseca u mjesec tržišno raste i veća je u odnosu na zemlje EU 25, nije zaštitna, a još manje poticajna mjera koja će omogućiti potreban rast proizvodnje mlijeka u Hrvatskoj - navodi se u priopćenju.

Iz Croatiastočara podsjećaju kako se otkupne cijene mlijeka u Hrvatskoj formiraju tržišno (mjesečno, a kao tromjesečni prosjek otkupnih cijena u zemljama EU25), kako su tijekom 2010. te cijene i u zemljama EU i u Hrvatskoj bilježile trend rasta i u listopadu ove godine su bile veće za 20 posto u odnosu na listopad lani. Osim toga, otkupne cijene mlijeka u Hrvatskoj veće su za pet posto u odnosu na te cijene u zemljama EU.

No, unatoč tomu, proizvodnja mlijeka u Hrvatskoj pada i u prvih devet mjeseci ove godine otkupljeno je 7,7 posto manje mlijeka nego u prošloj godini.

Kao uzroke pada proizvodnje mlijeka, iz Croatiastočara navode smanjenje broja, uglavnom malih, proizvođača mlijeka u prvih devet mjeseci ove u odnosu na isto lanjsko razdoblje za 15 posto, a razlog tom padu je ove godine stopiran operativni program potpore kapitalnim ulaganjima, dok je istovremeno smanjena dostupnost kreditnih linija za mljekarsku proizvodnju, a njihova je cijena porasla.

Uz ionako nisku proizvodnost mlijeka po kravi u Hrvatskoj, koja je za oko 35 posto manja u odnosu na proizvodnost u zemljama EU25, ovakvo stanje, ukoliko se negativni trendovi ne zaustave, zasigurno vodi ka urušavanju ukupnog mliječnog sektora - upozoravaju iz Croatiastočara.

Ističu i da je potrošnja mlijeka i mliječnih proizvoda u prvih devet mjeseci ove godine pala za pet posto te da je, po prvi put nakon niza godina, zabilježen pad izvoza konzumnog mlijeka i mliječnih proizvoda.(Hina)

 

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox