Europska središnja banka poručila je kako se protivi prisiljavanju privatnih kreditora da sudjeluju u financiranju pomoći Grčkoj, odbacujući time inicijativu Njemačke.Grčki podaci pokazali su u četvrtak da su aktivnosti u gospodarstvu u prvom tromjesečju pale čak 5,5 posto, znatno oštrije no što se očekivalo. Time je potpirena nova sumnja u sposobnost Grčke da ostvari zacrtano smanjenje proračunskog manjka, dogovoreno u sklopu međunarodnog paketa pomoći.
Pomoć od 120 milijardi dolara?
Europska unija sada razmatra novi paket pomoći za Atenu a izvori u eurozoni kazali su u četvrtak za Reuters da će ukupna vrijednost novog paketa iznositi oko 120 milijardi eura, pri čemu bi polovinu svote namaknuli Međunarodni monetarni fond (MMF) i EU a drugu polovinu Grčka programom privatizacije, te privatni kreditori. Modalitet uključivanja privatnih kreditora predmet je žestokog sporenja u eurozoni.
Njemačka inicijativa
Tako je njemački ministar financija Wolfgang Schaeuble u ovotjednom pismu Trichetu, MMF-u i partnerima u eurozoni predložio zamjenu kojom bi privatni vlasnici grčkih državnih obveznica zamijenili te dužničke papire za nove, čime bi Grčka dobila dodatnih sedam godina vremena za povrat duga.
Agencije za rejting upozorile su u četvrtak da je takva zamjena možda neizvediva na dobrovoljnoj bazi, pri čemu je Moody's istaknuo da bi eventualna grčka objava insolventnosti pogodila i rejtinge Irske i Portugala, koji su također zatražili pomoć. Njemačku inicijativu podupire nekoliko članica eurozone, uključujući Nizozemsku i Finsku. (Hina/jk)