Investicijski ciklus Hrvatske elektroprivrede za ovu godinu planiran je u iznosu od 3,5 milijardi kuna, a u razdoblju do 2016. u visini od 19 milijardi kuna, istaknuo je predsjednik Uprave HEP-a Zlatko Koračević koji je na konferenciji "Elektroenergetski sustav RH" izvijestio da je Nadzorni odbor jučer usvojio Plan restrukturiranja HEP-a za naredne četiri godine.
Projekti HE Ombla i TE Plomin spremni za realizaciju, a za projekt Ombla bit će krajem srpnja dogotovljena najnovija studija utjecaja za okoliš, kazao je ističući kako Uprava HEP-a inzistira na najboljim tehničkim rješenjima vezanim uz zaštitu okoliša kod svih projekata pa tako i kod Plomina i Omble.
Od početka godine HEP je ugovorio nabave vrijedne 1,4 milijarde kuna, otvoreni su natječaji u vrijednosti od oko 700 milijuna kuna, a svih 3,5 milijardi kuna bit će oglašeno putem javnih natječaja do kraja lipnja, naveo je Koračević na konferenciji održanoj u organizaciji magazina Banka i Programa Ujedinjenih naroda za razvoj.
Izvijestio je da je Nadzorni odbor HEP-a jučer usvojio Plan restrukturiranja HEP-a za naredne četiri godine. Plan koji će, kako je najavio, danas biti predstavljen Vladi, obuhvaća čitav niz akcija i aktivnosti u podizanju ukupne konkurentnosti, a prije svega se govori o promjeni organizacije.
Ključna je pritom decentralizacija odlučivanja, odnosno prebacivanje iz centrale na regije, nova promjena organizacije koja će rezultirati sa 300 rukovoditelja manje, kazao je Koračević.
Zbrinjavanje zaposlenih
Doći će do određenog viška zaposlenih, no oni će se zbrinjavati kroz tri modela - odlazak u mirovine, dokup staža te jednom mogućnošću koja je uobičajena vani, a kod nas je novina, da se dio sporednih djelatnosti prebaci u novu tvrtku i da joj se podrška nekih dvije tri godine da stasa i bude konkurentna, objasnio je.
Na pitanje koliki je višak zaposlenih, Koračević je rekao da u ovom trenutku ne želi izlaziti sa brojkom, kad Vlada prihvati plan restrukturiranja znat će se brojka, no bit će to u onim relacijama koje su bile u najavi.
Pritom je posebno naglasio potrebu zapošljavanja novih inženjera (od 500 do 1.000 u mandatnom razdoblju), a istaknuo je i potrebu promjene odnosa između tehničkog i netehničkog kadra koji je u ovom trenutku vrlo nepovoljan (60:40).
Koračević je kazao kako HEP mora unaprijediti svoje poslovanje optimiranjem organizacijske strukture, povećanjem učinkovitosti, stvaranjem dodatnih prihoda te širenjem na nova tržišta. (Hina/jk)
Foto: Petar Glebov/PIXSELL