Državni deficit iznosio je prošle godine 14 milijardi kuna, ali nova Vlada je uz to utvrdila još 2,2 milijarde kuna neplaćenih računa, izvijestio je na sjednici Vlade ministar financija Slavko Linić govoreći o izvršenju državnog proračuna za 2011. godinu.
Lani su ukupni prihodi državnog proračuna dosegnuli 107,4 milijarde kuna, a ukupni rashodi 121,4 milijarde kuna, tako da je deficit službeno iznosio 14 milijardi kuna.
No, osim toga utvrdili smo još 2,2 milijarde kuna neplaćenih računa - za poljoprivredu skoro 950 milijuna kuna, brodogradnju 480 milijuna kuna, Financijsku agenciju 339 milijuna kuna, brodare koji su naručili brodove u domaćim brodogradilištima 170 milijuna kuna, a nisu plaćene ni sve obveze prema Katoličkoj crkvi, rekao je Linić. Sveukupni deficit stoga je iznosio 16,2 milijarde kuna, što je 4,7 posto BDP-a, a ne 4,1 posto koliko je iskazano. Dodaju li se tome sredstva za fondove i lokalnu samoupravu deficit raste na pet posto BDP-a, kaže Linić.
Pozitivni jedino turizam i trgovina
BDP je lani stagnirao jer je rast bio nula posto, inflacija je s 1,1 posto u 2010. porasla na 2,3 posto, smanjena je industrijska proizvodnja, a pozitivni pomaci ostvareni su samo u turizmu i nešto malo u trgovini.
Prihodi u lanjskom proračunu nisu se bitno mijenjali u odnosu na prethodnu godinu, pri čemu su smanjeni porezni prihodi za jedan posto, i to najviše prihodi od poreza na dohodak, dok su prihodi od PDV-a ostali na razini 2010.
Kod rashoda subvencije su ostale iste kao i 2010. godine, više od 6,6 milijardi kuna, a rashodi za plaće su rasli oko dva posto u odnosu na prethodnu godinu.
Vlada je na današnjoj sjednici prihvatila prijedlog zakona o konačnosti namire u platnim sustavima i sustavima za namiru financijskih instrumenata, te prijedlog izmjene Zakona o financijskom osiguranju kojima se kao instrument osiguranja plaćanja uvodi i kredit, pod uvjetom da se ne radi o potrošačkom kreditu. (Hina/jk)
Foto: Patrik Macek/PIXSELL