Eventualno povećanje minimalne plaće, koja sada iznosi 2.814 kuna bruto, teško bi pogodilo sektor tekstilne, odjevne, kožne i obućarske industrije koji je ionako u vrlo teškoj situaciji, stoga bi minimalna plaća i ubuduće morala ostati na sadašnjoj razini, upozorio je v. d. predsjednik HUP-a Ivan Miloloža na konferenciji koju je organizirao HUP - Udruga tekstilne i kožne industrije.
Komentirajući stanje u sektoru tekstila, odjeće, kože i obuće, u kojem je broj zaposlenih s nekadašnjih 120.000 ove godine pao na svega 29.000 radnika, Miloloža je istaknuo kako pri pregovorima o povećanju minimalca 2008. godine nije bilo dovoljno razuma, zbog čega je izgubljeno još nekoliko tisuća radnih mjesta. Nadam se da će se pri izradi novog Zakona o minimalnoj plaći voditi računa o realnosti te da se minimalac neće linearno dizati jer to ovaj sektor ne bi mogao izdržati, rekao je Miloloža.
Također se založio za promjene Zakona o radu koje će fleksibilizirati tržište rada i prilagoditi ga stanju u europskim zemljama, jer bi se time omogućilo znatno lakše zapošljavanje, a broj zaposlenih bi porastao. Pomoćnik ministra gospodarstva Alen Leverić najavio je da će Ministarstvo u sklopu nove industrijske politike posrnulom sektoru osigurati jasne izvore financiranja i sektorske analize. Zajedno s HUP-om radit ćemo na mjerama za pomoć poduzetnicima u tekstilnoj i kožnoj industriji, obećao je Leverić.
Predsjednik HUP - Udruge tekstilne i kožne industrije Nikola Mikić upozorio je na važnost te industrijske grane, koja je koncentrirana uglavnom u četiri sjeverne hrvatske županije, za stanje u ukupnoj prerađivačkoj industriji u kojoj ima udio od 13,8 posto. Unatoč svim naporima, stanje se pogoršava, pa je tako na Zavodu za zapošljavanje iz našeg sektora došlo 6.000 novoprijavljenih samo u prvih osam mjeseci ove godine. Zato je nužna hitna intervencija države koja mora donijeti mjere za stabilizaciju sektora, poručio je Mikić. (Hina/HT)
Foto: Zarko Basic/PIXSELL