Ministarstvo financija slaže se s Misijom MMF-a da je pitanje povećanja konkurentnosti važno pitanje dinamike gospodarskog rasta u Hrvatskoj, no ne slaže se u potpunosti s dijelom preporuka iz izvješća Misije koje prostor za daljnje povećanje konkurentnosti vide u snižavanju plaća i cijena.
Budućnost hrvatskog gospodarstva ne vidimo u konkuriranju kroz jeftinu radnu snagu, već u smanjivanju različitih prepreka s kojima se suočavaju investitori, povećanju učinkovitosti javne uprave, ograničavanju državne potrošnje i ukupnom poboljšanju poduzetničke i investicijske klime u Hrvatskoj, navodi se priopćenju Ministarstva vezano uz izvješće Misije MMF-a.
Iz Ministarstva financija podsjećaju da je u Izvješću Misije Međunarodnog monetarnog fonda o konzultacijama u vezi s člankom IV. Statuta MMF-a, održanima 2011. godine, analizirano ukupno gospodarsko stanje kao i rezultati ukupne ekonomske politike Republike Hrvatske. Izvješće, navodi se, prepoznaje napredak koji je hrvatska Vlada ostvarila u provedbi Programa gospodarskog oporavka.
Glavne preporuke Izvješća vezane su uz potrebu povećanja konkurentnosti ukupnog hrvatskog gospodarstva kako bi se povećala sposobnost njegovog rasta u nadolazećem srednjoročnom razdoblju. Slažemo se da je pitanje povećanja konkurentnosti važno pitanje dinamike gospodarskog rasta u Hrvatskoj. Ipak, ne slažemo se u potpunosti s dijelom preporuka koje prostor za daljnje povećanje konkurentnosti vide u snižavanju plaća i cijena - ističu iz Ministarstva financija. Pritom podsjećaju da je u pogledu politike plaća državni sektor poslao jasan signal kroz snižavanje plaća za 6 posto u 2009. godini te njihovo zamrzavanje na toj sniženoj razini sve do danas.
Privatni sektor je nositelj razvoja
U poduzetničkom sektoru, dodaju, financijski izvještaji poduzeća pokazuju da su u 2010. godini prosječni troškovi rada sniženi za 3,4 posto. Istovremeno, činjenica je da, u prosjeku, Hrvatska ima veće prosječne plaće i time veći trošak rada u odnosu na većinu novih članica Europske unije, osim Slovenije. To je strukturno obilježje hrvatskog gospodarstva zbog kojeg MMF vjerojatno vidi smanjenje plaća kao nužan element povećanja konkurentnosti.
Napominje se kako je hrvatska Vlade u okviru Programa gospodarskog oporavka poduzela niz mjera usmjerenih upravo na povećanje konkurentnosti - koje u svom Izvješću navodi i MMF - kao što su, na primjer, reforma pravosuđa, mjere za destimuliranje prijevremenog umirovljenja, izjednačavanje starosne dobi za umirovljenje za muškarce i žene, ograničavanje razdoblja primanja naknada za nezaposlene, niz mjera za ograničavanje državne potrošnje, isto kao i brojne mjere za jačanje privatnog sektora. Upravo je privatni sektor taj kojeg vidimo kao nositelja novog razvojnog ciklusa u Republici Hrvatskoj, navodi se u priopćenju Ministarstva financija. (Hina/MJ)