Vrijednost dospjelih neizvršenih osnova za plaćanje i dalje raste, u svibnju je povećana za još 808 milijuna kuna pa ukupni prijavljeni nepodmireni nalozi za plaćanje iznose rekordnih 39,9 milijarde kuna, podaci su Financijske agencije koje Hrvatska gospodarska komora prenosi u svojoj publikaciji "Gospodarska kretanja".
Analitičari Centra za makroekonomske analize HGK napominju kako je rekordan bio i broj nelikvidnih/insolventnih poslovnih subjekata u svibnju, njih ukupno 84.692. U odnosu na mjesec prije to je porast za 2,2 posto ili za novih 1.808 subjekata. To znači da neprestano novi subjekti ulaze u blokadu, dok malo koji iz nje izlazi, navode. Dodaju da je tako u svibnju bilo 5.798 nelikvidnih poslovnih subjekata u kratkotrajnoj blokadi (do 60 dana), što je 726 više nego prethodnog mjeseca.
Po ocjeni analitičara Centra za makroekonomske analize HGK, alarmantna je činjenica kako se samo u posljednje dvije godine iznos neizvršenih osnova za plaćanje gotovo udvostručio (za čak 18,7 milijardi kuna) te trenutno doseže 80 posto transakcijskog novca u sustavu. U istom razdoblju se broj blokiranih poslovnih subjekata, znači onih koji ne isplaćuju plaće, poreze niti doprinose, povećao za čak 28 tisuća.
Na godišnjoj razini pak, u odnosu na svibanj 2010. broj insolventnih subjekata - pravnih i fizičkih osoba odnosno obrtnika u ovogodišnjem je svibnju bio veći za njih 23,6 posto ili 16,2 tisuće. Istodobno je iznos prijavljenih nepodmirenih naloga za plaćanje povećan za 32,9 posto ili za gotovo 9,9 milijardi kuna, sa nešto više od 30 milijardi kuna u svibnju prošle na 39,9 milijardi kuna u svibnju ove godine, zaključuju analitičari HGK.
U blokadi više od godinu dana
Po podacima koje je Fina objavila na svojim internet stranicama, više od 76 posto blokiranih poslovnih subjekata u blokadi je više od 360 dana, a iznos njihove blokade čini 84,8 posto ukupnog duga.
Od ukupno 84.692 poslovna subjekta koja su krajem svibnja bila u blokadi njih 64.704 su u blokadi dužoj od godinu dana, a iznos njihovih prijavljenih neizvršenih osnova za plaćanje je 33,9 milijardi kuna.
I kod pravnih i kod fizičkih osoba u dugotrajnoj blokadi prevladavaju oni bez zaposlenih. U dugotrajnoj blokadi krajem svibnja je bilo 20.211 pravnih osoba koje nemaju zaposlenih, a njihov dug iznosi 15 milijardi kuna. Kod fizičkih osoba koje su dugotrajno blokirane njih 26.638 je bez zaposlenih, a njihov ukupan dug iznosi 4,4 milijarde kuna. (Hina/MJ)