Sektor brodogradilišta u Hrvatskoj je neprofitabilan, nelikvidan, prezadužen, neekonomičan i neučinkovit, a bez jasnog plana restrukturiranja ne nazire se ni perspektiva promjene postojećeg stanja, jedan je od zaključaka analize stanja u hrvatskoj brodogradnji koju u najnovijem Newsletteru Instituta za javne financije (IJF) daju Anto Bajo s IJF-a i Marko Primorac sa zagrebačkog Ekonomskog fakulteta.
Državne financije imaju već dovoljno problema i bez brodogradnje, navode Bajo i Primorac dodajući i kako nisu sva brodogradilišta u finacijskim problemima.
Podsjećaju kako je vlada u ovoj godini "jednim potezom 11,3 milijarde kuna potencijalnih obveza brodogradilišta pretvorila u javni dug". U analizi financijskih rezultata navode da su od 2007. do 2010. brodogradilišta ostvarila 4 milijarde kuna gubitaka, ili prosječno godišnje po milijardu kuna.
Upitna opravdanost poslovanja
Poslovni prihodi nisu dostatni za financiranje poslovnih rashoda, a financijski prihodi manji su od financijskih rashoda uglavnom zbog visokih rashoda za kamate na zaduživanja brodogradilišta.
Gubitaši su Brodosplit, Brodotrogir, Kraljevica i 3. maj, dok Uljanik i Viktor Lenac od 2008. ostvaruju pozitivan poslovni rezultat.
Obveze brodogradilišta su, bez ikakve dileme, već odavno prešle točku ekonomske pa i društvene opravdanosti poslovanja zbog čega više ne mogu ostati na državnoj skrbi. Daljnje financiranje brodogradnje potkopava stabilnost ne samo državnih financija nego i poslovnih banaka koje bi se mogle naći u neprilici ukoliko država ne podmiri jamčene obveze brodogradnje, smatraju Bajo i Primorac. (Hina/jk)
Foto: Goran Kovacic/PIXSELL