Norveška naftna i plinska grupa Statoil i njezini partneri predstavili su planove za razvoj plinskog polja u Norveškom moru i izgradnju plinovoda ukupne vrijednosti 57 milijardi norveških kruna (10 milijardi dolara).
Statoil je norveškoj vladi predao plan koji predviđa početak razvoja polja Aasta Hansteen, za kojeg se pretpostavlja da sadrži 47 milijardi kubičnih metara plina, u drugoj polovini 2017. Projekt će zahtijevati postavljanje 480 kilometara cjevovoda Polarled, koji bi mogao postati važna spona između postojeće mreže norveških cjevovoda i budućih plinskih polja na Arktiku. Polarledom će se otvoriti nova regija i olakšat će se daljnja istraživanja i razvoj novih nalazišta na tom području, naveo je viši dužnosnik Statoila Eldar Saetre u priopćenju.
Polje Aasta Hansteen udaljeno je oko 300 kilometara od sjeverozapadne obale Norveške i leži na dubini od oko 1.300 metara. Statoil je vlasnik 75 posto polja, ranije poznatog pod nazivom Luva, austrijski OMV ima udio od 15 a američki ConocoPhillips od 10 posto.
Troškovi razvoja polja procjenjuju se na 32 milijarde norveških kruna a pri punom kapacitetu proizvodilo bi 130.000 barela ekvivalenta nafte dnevno, priopćili su iz Statoila.
Očekuje se da će gradnja cjevovoda Polarled stajati 25 milijardi kruna, te da će biti u vlasništvu norveških grupa Statoila, Petora i Gassca, zatim austrijskog OMV-a, britansko-nizozemskog Shella, francuskog Totala, potom GDF Sueza, njemačkog RWE Dea, američkih ConocoPhillipsa i Edisona, te danskog Maersk Oila. (Hina/HT)