Santini: Neoporezivi dohodak trebao bi biti na 5.000 kuna

Predlagači porezna reforme u Hrvatskoj trebali bi voditi računa o mogućnostima nacije za servisiranje poreznih obveza i njihovoj pravednoj raspodjeli, osnovna je poruka s okruglog stola "Ekonomski pristup poreznoj reformi" u organizaciji tvrtke RIFIN.

Ekonomski stručnjak i analitičar Guste Santini u uvodnom je izlaganju rekao da se zalaže za povećanje stope PDV-a sa 23 posto na 25 posto kako bi se osigurala ista razina poreznih prihoda u godini prije porezne reforme te za uvođenje novih i povećanje postojećih trošarina, kako bi se smanjio regresivan učinak PDV-a.

Porezne stope od 10, 20 i 30 posto

Prema njegovom mišljenju, neoporezivi dio dohotka trebalo bi povećati na 5.000 kuna što bi povećalo pravednost poreznog sustava i smanjilo regresivan učinak PDV-a.

Porezna stopa na dohotke između 5.000 i 15.000 kuna trebala bi biti 10 posto, između 15.000 i 30.000 kuna 20 posto i iznad 30.000 kuna 30 posto, smatra Santini. Predlaže i ponovno uvođenje zaštitne kamate na kapital, najmanje za iznos inflacije.

Imajući u vidu krizu, svi instrumenti ekonomske politike moraju se promatrati kao varijabilni i u funkciji razvoja, a ne kao do sada u funkciji stabilnosti tečaja kune i cijena, smatra Santini. Drži da te stabilnosti mogu biti lako poljuljane, primjerice većim rastom cijena nafte.

U pogledu najavljene niže stopa PDV-a na usluge u turizmu, Santini drži da povlašteni položaj turizma nije dobro rješenje kako za tu granu tako i za cjelokupno gospodarstvo. Smatra kako nema razloga da samo turizam ubire plodove onoga što nije stvorio, a to su prirodne ljepote.

Pet stopa na dohodak?

Santinijeve teze nisu naišle na jednodušnu potporu u raspravi pa tako Hrvoje Tadin smatra stopu PDV-a od 25 posto previsokom s obzirom na europske prosjeke, a smatra je i opasnom zbog moguće orijentacije hrvatskih građana na potrošnju u inozemstvu te zbog mogućeg smanjenja prometa u ugostiteljstvu i turizmu.

Prema njegovim riječima, Hrvatska bi trebala uvesti barem pet stopa poreza na dohodak, a gospodarstvo stimulirati nižim stopama poreza na dobit. Također, drži da ne bi trebalo oporezivati imovinu i dividendu. (Hina/jk)

 

Foto: Goran Stanzl/PIXSELL

 

 

 


Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox