Smetlari predviđaju jednako kao i stručnjaci, a crveni ruž je pokazatelj krize koliko i BDP

Ugledni britanski časopis The Economist davne 1984. godine proveo je neobičnu anketu koja je kasnije pokazala da su smetlari u gospodarskim predviđanjima jednako uspješni kao i poslovnjaci s doktoratima, piše Poslovni dnevnik.

Naime, The Economist je zamolio da svoja predviđanja o gospodarstvu za narednih 10 godina  iznesu četvero bivših ministara financija, četvero predsjednika uprava velikih multinacionalnih kompanija, četvero studenata Oxforda i četvero smetlara.

Smetlari su prvo mjesto podijelili s čelnicima kompanija, a kad je riječ o cijeni nafte, pokazalo se da ljudi iz gradske čistoće bolje razumiju dugoročne gospodarske trendove nego sve druge skupine ispitanika.

Indeks crvenog ruža i muškog donjeg rublja      

Katkad je situacija mnogo jednostavnija no što se naizgled čini, pa nisu potrebna mišljenja stručnjaka i ekonomista kako bi se uočio pad nacionalne ekonomije.

Indeks crvenog ruža, muškog donjeg rublja i zgodnih konobarica ili pak veći broj oglasa za prodaju grobnih mjesta jednako su alarmantni pokazatelji kao i pad BDP-a ili stagnacija gospodarske i industrijske proizvodnje.

Naime, pokazalo se da muškarci u vrijeme recesije prvo počnu štedjeti na onome što se najmanje vidi – donjem rublju. Slično je i sa ženama. Efekt crvenog ruža poznata je pojava još od vremena velike depresije 1930-ih godina. Žene koje si u recesiji ne mogu priuštiti obnovu garderobe i ostale skuplje užitke od crvenog ruža ipak ne odustaju. Poznato je da prodaja dekorativne kozmetike za vrijeme recesije raste. Teorija zgodnih konobarica pak kaže da djevojke koje su prije zarađivale od manekenstva ili hostesiranja, u vrijeme krize sve češće nalaze dodatni izvor zarade u konobarenju. (jh)

 

 

Izvor: Poslovni dnevnik, 30. prosinca 2011.

 

 

 


Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox