Prema posljednjim podacima DZS-a broj ukupno zaposlenih u pravnim osobama na kraju svibnja iznosio je 1.143.678. U usporedbi s travnjem to predstavlja porast za 8,5 tisuće osoba odnosno mjesečni rast od 0,8%.
Spomenuti mjesečni rast vjerojatno je većim dijelom posljedica rasta sezonskog zapošljavanja uslijed približavanja turističke predsezone. Ipak na godišnjoj razini i dalje su prisutni negativni trendovi te je tako zabilježena stopa pada iznosila 0,5% odnosno broj ukupno zaposlenih u pravnim osobama je smanjen za više od 5,3 tisuća osoba.
U prvih pet mjeseci ove godine u odnosu na isto razdoblje lani zaposlenost je smanjena u većini djelatnosti.
Najteže u građevinarstvu
U prerađivačkoj industriji, u kojoj je zaposleno preko 18% ukupno zaposlenih, zabilježen je pad broja zaposlenih od -2,9%. Broj zaposlenih značajno je smanjen i u djelatnosti rudarstva i vađenja (-6,8%), stručnih, znanstvenih i tehničkih djelatnosti (-4,7%) te očekivano građevinarstva (-5,9%).
Naime, građevinski sektor je snažno pogođen krizom te u posljednje tri godine bilježi kontinuirani pad u broju zaposlenih. Isto tako, značajan pad osobne potrošnje odrazio se na pad zaposlenosti u segmentu trgovine na veliko i malo; popravak motornih vozila i motocikala, koja je smanjena za 2,6% u odnosu na prvih pet mjeseci prošle godine.
Unatoč prevladavajućim negativnim kretanjima na tržištu rada te nastavku smanjenja broja aktivnog stanovništva na godišnjoj razini (-0,4%), neke od djelatnosti ipak bilježe rast zaposlenosti. Tako je u djelatnosti obrazovanja, koja čini 9,5% ukupno zaposlenih u pravnim osobama, zabilježen rast zaposlenosti od 1,2% godišnje u prvih pet mjeseci 2012., dok je primjerice u administrativnim i pomoćnim uslužnim djelatnostima zaposleno 3,6% više radnika.
Osim krize koja negativno utječe na tržište rada oporavak priječe i dublji strukturni problemi na što ukazuje izrazito niska stopa aktivnosti i zaposlenosti koje su prema Anketi o radnoj snazi na u prvom tromjesečju ove godine iznosile tek 44,6% odnosno 37,3%, ističu analitičari RBA. (jk)