Trebaju li Njemačkoj doista (strani) radnici?

I u Njemačkoj se svaki dan čuje o propasti poduzeća i o tisućama radnika koji su izgubili posao. Ipak: politika i dalje govori o potrebi nove radne snage - ali cilj jest da ta radna snaga bude i jeftinija!

Samo propašću lanca drogerija Schlecker je 25 tisuća zaposlenih ostalo bez radnog mjesta, a vijesti o ukidanju radnih mjesta stižu svaki dan: kompanija za katalošku prodaju Neckermann je također objavila stečaj, lanac robnih kuća Karstadt najavljuje ukidanje 2000 radnih mjesta, Deutsche Bank će ukinuti čak 9000...

S druge strane, Njemačka industrijska i trgovinska komora (DIHK) tvrdi kako se o otpuštanjima mnogo govori - ali ne o stvaranju novih radnih mjesta. Tako Alexander Schumann, glavni ekonomist njemačke komore podsjeća: Ekonomija je uvijek dinamičan proces. U Njemačkoj se svakodnevno zatvara 20.000 radnih mjesta, a istovremeno se, u normalnim okolnostima gospodarstva, otvara još više.

U njemačkim sindikatima pak tvrde kako i politika - a osobito zavodi za zapošljavanje, uvelike muljaju sa brojevima nezaposlenih kako bi stanje izgledalo bolje nego što doista jest. Dierk Hirschel, ekonomist sindikata Verdi tvrdi kako u Njemačkoj ima znatno više onih koji traže posao, nego ponuda za radno mjesto.

I u Njemačkom institutu za ekonomska istraživanja (DIW) se slažu da se kozmetičkim metodama umanjuje broj osoba koje traže posaoOsobito osobe koje rade pola radnog vremena ili takozvane mini poslove se uopće ne vodi kao nezaposlene, makar većina njih traže radno mjesto sa punim radnim vremenom, podsjeća Karl Brenke, stručnjak za tržište radne snage ove organizacije, prenosi dw.de.

Ipak, stalno se ističe kako se u nekim sektorima hitno traže radnici, osobito u nekim zanatskim zvanjima, inženjeri ili u sektoru medicinske njege, prije svega starijih osoba. (sh)

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox