MIA ŽILAVEC: Kopiranje konkurencije – dobro ili loše?

Kopiranje uspješnije konkurencije je stara praksa, i rijetko dobro funkcionira.  Kada je kopiranje pametno i uspješno, a kada jednostavno glupo i krivo?

Svi 'snimamo' što radi konkurencija, i to je naravno nužno jer nitko od nas ne posluje u vakumu; okruženje se mijenja, i kao što pratimo razvoj naše ciljne skupine kupaca, nove trendove koji se na tržištu pojavljuju, promjene u navikama kupovine itd., isto tako moramo biti kontinuirano svjesni toga što rade naši konkurenti. To je normalna poslovna praksa, i ako je već ne primjenjujete, počnite odmah!

Ako pak pratite što radi konkurencija, sigurno ste bili u situaciji da ste vidjeli konkurentski novi proizvod, promociju, reklamu... i pomislili: ''Wow! Da sam se barem ja toga sjetio / sjetila!''

Zar nije u tom trenutku primamljiva pomisao da to nešto što vas se dojmilo možete i sami primijeniti? Ako funkcionira za njih, može i za mene! Idemo napraviti isto to!

Stop, ajmo razmisliti!

Kada kopiranje nije dobro?

Kao prvo, kopiranje nečijeg proizvoda / usluge, brandinga, načina oglašavanja, promotivnog mehanizma, cjenovne strategije, kanala distribucije, ne znači preslikavanje uspješne strategije. Ono što radite jest da u vlastiti marketing miks ubacujete dijelove nečije tuđe strategije. A rezultat toga može biti uništavanje vlastitog branda i identiteta, jer kupci više neće razumjeti tko ste i što radite.

Kao drugo, ne podcjenjujte inteligenciju svojih kupaca. Kopija će biti opažena i prepoznata, i neće vas nužno voljeti zbog toga. Doduše, na današnjem zagušenom i vrlo dinamičnom tržištu, često je teško reći tko je prvi s čim izašao. Ali bez obzira na to, kome stvarno koriste bezbrojne kopije istih stvari?

Kao treće, ako svi imamo isti proizvod, koji oglašavamo na isti način i distribuiramo kroz iste kanale – gdje je naša komparativna prednost? Zašto će kupac odabrati nas a ne nekog drugog? Kad smo svi isti, ispadne da je jedini element kojim se možemo boriti za kupca – cijena. Rat cijenama neminovno vodi do rušenja profita, što osim očiglednog gubitka za proizvođača / pružatelja usluga, srednjoročno i dugoročno šteti i potrošačima. Iako će danas platiti nižu cijenu, sutra će dobiti manje kvalitetan proizvod i uslugu jer ćemo mi izgubljeni profit morati nadoknaditi kroz rezanje troškova proizvodnje i distribucije, smanjenje broja zaposlenika koji osiguravaju nivo usluge, smanjenje ili ukidanje dodanih vrijednosti, itd.

Kada kopiranje može biti dobro i uspješno?

Kada ne radimo copy-paste, već tuđe primjere koristimo kao izvor inspiracije za nove ideje. Kada uzmemo nešto dobro kao bazu da bismo proizveli nešto još bolje. Ne iskoristiti takve mogućnosti, za mene predstavljaju izgubljenu priliku. Da, svi želimo proizvesti nešto potpuno novo i revolucionarno, ali koliko se često to stvarno dešava? Pa čak ni Steve Jobs nije izmislio toplu vodu; uzeo je nešto što postoji i učinio ga puno boljim i više 'user-friendly'.

Ukratko, oformite svoju viziju, svoje vrijednosti i strategiju, i držite ih se. Odolite iskušenju da tu svoju strategiju korumpirate tuđim elementima; ako je konkurenciji i donijelo uspjeh, ne znači nužno da će i vama. Ali istodobno budite svjesni svega što se oko vas događa i dopustite si biti inspirirani dobrim idejama. 

Ako ste mala firma koja nema svoj vlastiti marketing odjel, za vas je svakako optimalna opcija suradnja s vanjskim marketing partnerom. Dobiti ćete stručnjaka s obimnim znanjem i iskustvom kojeg možete koristiti kada vam i koliko treba. Umjesto da zapošljavate marketing osobu, pri čemu ćete se zbog troška možda morati zadovoljiti s još nedovoljno iskusnom osobom te snositi troškove ne samo plaće već i davanja, ureda i opreme, godišnjih i bolovanja, vanjskom partneru platiti ćete samo sate koje zaista odradi za vas.

'Virtualni suradnik' – Mia Žilavec

Mia Žilavec je iskusna menadžerica s više od 15 godina radnog iskustva u nizu hrvatskih i multinacionalnih kompanija na području Hrvatske i tržišta Adria regije, poput uglednih kompanija kao što su  Nestle, Zagrebačka pivovara, Reckitt Benckiser i Metro Cash & Carry Croatia. Zaslužna je za osmišljavanje i razvoj brojnih marketinških strategija te implementaciju niza marketinških kampanja, s potvrđenim rezultatima u rastu prodaje i profita. Iskustvo koje je gradila radeći za velike kompanije, sada koristi u radu s malim i srednje velikim trvtkama koje su suočene s nedostatkom internih marketing ekspertiza, kvalitetnog proizvoda ili usluge koje kupci nisu prepoznali, nedovoljno učinkovitim investicijama u marketing aktivnosti; tvrtkama koje ne znaju kreirati marketing strategiju koja će im osigurati da na tržištu realiziraju svoj maksimalni potencijal .

Na www.virtualni-suradnik.hr, osim detaljne prezentacije marketing podrške koju pruža, Mia stavlja i sadržaje koje smatra korisnima za male tvrtke.

 

Poslovni savjetnik pratite putem Facebook/LinkedIn/Twitter