MIA ŽILAVEC: Marketing malog biznisa

Ne bi li bilo lijepo vrtiti svoju reklamu na televiziji ili se voziti kroz grad i vidjeti svako malo svoje billboarde? Zvuči dobro, ali ako imate mali biznis, vaš marketing budžet to ne može podnijeti. To ipak ne znači da se trebate odreći ulaganja u održavanje i širenje svog poslovanja. Zapravo, ne smijete se toga odreći! Samo znači: mali biznis = mali budžet = niskobudžetna marketing strategija. Ali u što, kako i s kim?
Čula sam dosta priča malih poduzetnika koji su uložili novac u aktivnosti bez očekivanog povrata investicije, koji su radili s agencijama i partnerima i bili obmanuti nerealnim obećanim rezultatima. Kao i u privatnom životu, nekima možete vjerovati, a nekima ne. Ima kvalitetnih agencija koje će s vama graditi partnerski odnos, ali i onih koji "zdrpe i brišu". Kako odabrati pravu strategiju i pravog partnera te osigurati da će svaka kuna koju uložite donijeti više od kune nazad?
1. Informirajte se o potencijalnom partneru
Ako niste marketinški stručnjak, (kvalitetan) partner vam je potreban da bi vam predložio kako vašu strategiju prevesti u efikasan plan aktivnosti, unutar budžeta s kojim raspolažete. Prikupljanje informacija o potencijalnom partneru znači pogledati reference i provjeriti ih; razgovarajte s nekim od njihovih klijenata, po slučajnom odabiru, ispitajte što su i kako radili zajedno, i s kakvim rezultatima. Provjerite profesionalnu prošlost ljudi s kojima ćete raditi; internet je prepun informacija, koristite tražilice, pogledajte profesionalne portale kao što je npr LinkedIn, skoknite na Facebook.
2. Partner vas mora poznavati
Ako netko s vama radi ozbiljno, prije nego vam daje prijedlog aktivnosti, osigurati će da zna što je vaša strategija; što želite prodati i kome? tko vam je konkurencija? što je vaša komparativna prednost u odnosu na konkurenciju? kakva su vaša očekivanja, koji su vam ciljevi? koliko ste u mogućnosti/voljni investirati? Ako vam netko daje prijedlog aktivnosti bez da je upoznat s navedenime, malo je vjerojatno da radi (i) u vašu korist.
3. Provjerite kvalitetu predloženog
Neka vam partner objasni na koji način se prijedlog aktivnosti veže uz vašu strategiju. Svaka stavka mora imati razlog zašto je tamo. Ne ustručavajte se postaviti 100 pitanja ako je potrebno, dok god nije kristalno jasno da su predložene aktivnosti prave za VAS. Neka vam objasni i kakve rezultate možete od predloženog očekivati. Nitko nema kristalnu kuglu niti može išta 100% garantirati, ali dobra marketing osoba može napraviti realnu procjenu rezultata i objasniti na temelju čega.
4. Gradite svoju bazu znanja
Potencijalna klijentica mi se potužila na agenciju koja joj obećala da će se, nakon jednomjesečnog ulaganja u Google AdWords (plaćeno oglašavanje na Google tražilici) njena firma zauvijek pokazivati među prvim rezultatim tražilice. To je nemoguće, tražilice ne funkcioniraju na taj način, i svatko tko vam to obeća – laže. Naravno, vi ne možete biti stručnjaci u svemu i znati sve, ali nastojte graditi svoju informiranost o osnovama područja i izvan vaše struke. Ako ne znate, pitajte nekoga tko bi mogao znati više. Prosurfajte po internetu. To je vrijeme koje se isplati uložiti, osim ako svoj novac niste našli na cesti.
Televizija, oglasi u tiskovinama, billboardi, nisu jedini kanali za komunikaciju s potencijalnim kupcima, a nekad nisu ni najefektivniji. Ovisno o tome što radite, za koga i kakvi su vam ciljevi, možete ostvariti bolje rezultate s manjom investicijom ako npr kombinirate nekoliko pristupačnijih načina komunikacije (direct mailing, internet, društvene mreže, promotivne aktivnosti, reference postojećih klijenata...), uz ispravno ciljanje potencijalnih kupaca i relevatnu poruku sročenu na kreativan način. Dakle, nađite pravog partnera i krenite!
Ako ste mala firma koja nema svoj vlastiti marketing odjel, za vas je svakako optimalna opcija suradnja s vanjskim marketing partnerom. Dobiti ćete stručnjaka s obimnim znanjem i iskustvom kojeg možete koristiti kada vam i koliko treba. Umjesto da zapošljavate marketing osobu, pri čemu ćete se zbog troška možda morati zadovoljiti s još nedovoljno iskusnom osobom te snositi troškove ne samo plaće već i davanja, ureda i opreme, godišnjih i bolovanja, vanjskom partneru platiti ćete samo sate koje zaista odradi za vas.
'Virtualni suradnik' – Mia Žilavec
Mia Žilavec je iskusna menadžerica s više od 15 godina radnog iskustva u nizu hrvatskih i multinacionalnih kompanija na području Hrvatske i tržišta Adria regije, poput uglednih kompanija kao što su Nestle, Zagrebačka pivovara, Reckitt Benckiser i Metro Cash & Carry Croatia. Zaslužna je za osmišljavanje i razvoj brojnih marketinških strategija te implementaciju niza marketinških kampanja, s potvrđenim rezultatima u rastu prodaje i profita. Iskustvo koje je gradila radeći za velike kompanije, sada koristi u radu s malim i srednje velikim tvrtkama koje su suočene s nedostatkom internih marketing ekspertiza, kvalitetnog proizvoda ili usluge koje kupci nisu prepoznali, nedovoljno učinkovitim investicijama u marketing aktivnosti; tvrtkama koje ne znaju kreirati marketing strategiju koja će im osigurati da na tržištu realiziraju svoj maksimalni potencijal .
Na www.virtualni-suradnik.hr, osim detaljne prezentacije marketing podrške koju pruža, Mia stavlja i sadržaje koje smatra korisnima za male tvrtke.
Poslovni savjetnik pratite putem Facebook/LinkedIn/Twitter