U sklopu obilježavanja Dana Medicinskog fakulteta predstavljen Studij medicine na engleskom jeziku

Jučer, 16. prosinca u Gradskoj vijećnici Grada Rijeke predstavljeno je pokretanje Studija medicine na engleskom jeziku, Medicinskog fakulteta Sveučilišta u  Rijeci.

Studij na engleskom jeziku trebao bi započeti već iduće akademske godine kada će ugostiti 30 inozemnih studenata kolika će biti upisna kvota za prvu godinu polaznika. Interes za studiranje medicine u Hrvatskoj postoji u brojnim europskim zemljama, a prema dosadašnjim informacijama i ostalim zemljama svijeta. Iako je pokretanje studija na engleskom jeziku izuzetno opsežan i zahtjevan projekt koji podrazumijeva modifikacije nastavnih planova, rasporeda predavanja, kolokvija i ispitnih rokova, analizom tržišta pokazalo se da realna potreba za ovakvim projektom postoji te da su  njegove prednosti, kako za Medicinski fakultet, tako i za Sveučilište u Rijeci pa i Rijeku kao sveučilišni grad mnogostruke.

Pozdravnu riječ dobrodošlice u gradsku vijećnicu, koja je odabrana za promociju Studija medicine na engleskom, dao je gradonačelnik Vojko Obersnel. Smatra da je Studij na engleskom jeziku logičan slijed ovog dinamičnog fakulteta, koji prati trendove u svijetu i koji ujedno čini najstariju članicu Sveučilišta u Rijeci. Prema riječima Gradonačelnika, koji je upoznat sa sustavom Medicinskog fakulteta i u čijem je radu i sam godinama sudjelovao, sigurno je da Fakultet sa svojim znanstveno nastavnim kadrom ima resurse za ovakav projekt.

Nakon uvodne riječi gradonačelnika Obersnela, okupljenima se obratio dekan Medicinskog fakulteta , Tomislav Rukavina, koji je istaknuo da se današnje predstavljanje Studija na engleskom jeziku  održava u gradskoj vijećnici baš kao i ono pred 61 godinu, kojim je prof.dr. Silvije Novak,  najavio početak rada današnjeg Medicinskog fakulteta. Sve te godine predstavljaju određeni razvojni put, uključujući i  današnje predstavljanje novog studija na engleskom jeziku.

Fakultet, uz edukacijski i znanstveno istraživački proces ima za cilj omogućiti i vrhunsku zdravstvenu zaštitu. Ovaj studij ulazi u odrednice strateškog razvoja Medicinskog fakulteta i riječkog Sveučilišta, donosi internacionalizaciju, povezivanje i razvoj. U konačnici ti će mladi ljudi studirati i ugodno živjeti u našem gradu, a dodatno će profitirati kada zaživi cijeli kampus i izgradi se sveučilišna bolnica.

Prof.dr. Saša Ostojić, prodekan za razvoj nadovezao se na Dekanovo izlaganje napomenuvši da inicijativa pokretanja studija na engleskom jeziku, koja kreće akademske godine 2017./18., ima za cilj internacionalizacijom značajno unaprijediti sudjelovanje u programima znanstveno-nastavne mobilnosti EU, kao i provedbom strogih međunarodnih standarda podići ljestvicu kvalitete na sveukupnim studijima koji se izvode na Medicinskom fakultetu. Ovaj studij velik je iskorak za Fakultet, Sveučilište u Rijeci i širu akademsku zajednicu, i možemo ga smatrati intelektualnim izvoznim proizvodom naše generacije, ali i svih onih koji su gradili temelje ove institucije tijekom 61 godine postojanja

Svoju podršku Studiju i zadovoljstvo njegovim pokretanjem izrazila je i prof.dr.sc. Nives Jonjić, zamjenica ravnatelja KBC-a Rijeka koja je govorila o planovima i razvoju KBC-a Rijeka u kontekstu povezanosti i kontinuirane suradnje s Medicinskim fakultetom putem 25 katedri u nastavnoj bazi, od čega 6 pripada dentalnoj Medicini, te o strategiji razvoja u kojoj je i izgradnja novih bolničkih kapaciteta kao i izgradnja nove sveučilišne bolnice, što će zasigurno unaprijediti nastavu iz klinike kako za domaće tako i za buduće inozemne studente.

Prof.dr.sc. Nevenka Ožanić, prorektorica za razvoj i investicije Sveučilišta u Rijeci istaknula je da je ovaj studij u skladu sa strategijom Sveučilišta do 2020. prema kojoj je upravo internacionalizacija jedan od glavnih ciljeva. Sveučilište je ovaj studij podržalo ne samo deklarativno već i kroz osiguranje određenih sredstava kroz EU fondove. Primjer toga je i projekt RISK, vrijedan 180 milijuna kuna čije će beneficije koristiti svi domaći pa tako i inozemni studenti Medicinskog fakulteta.

Prof.dr.sc. Dragica Bobinac, prodekanica za nastavu okupljenima je ukratko prezentirala studij i pojasnila da je program istovjetan onom na hrvatskom i usklađen s europskom direktivom te da će pomoći u jačanju ukupnih potencijala Fakulteta. Bobinac je nadodala kako su svjesni brojnih mogućnosti koje ih očekuju, ali i velikog posla koji predstoji.

Predstavljanje je zaključila prof.dr.sc.  Sanja Štifter, voditeljica Studija, prikladnim izlaganjem na engleskom jeziku te ujedno prezentirala novu web stranicu Studija na adresi  www.medical-studies-in-english.com .

Studij medicine na engleskom jeziku predstavlja doprinos reformi školstva, prilagođavanju standardima EU i uklapanju u europsku edukacijsku obitelj čime bi se Medicinski fakultet u Rijeci pridružio fakultetima u Zagrebu i Splitu koji svoje programe uspješno provode već više godina. Osnivanje studija na engleskom jeziku je izravni poticaj internacionalizaciji i međunarodnoj afirmaciji Fakulteta, Sveučilišta i grada Rijeke čime će ujedno riječki kampus postati mjesto susreta i razmjena raznovrsnih kultura.

Uvođenjem studija na stranom jeziku u Hrvatskoj Fakultet se također priključuje rastućem broju medicinskih fakulteta u Srednjoj i Istočnoj Europi koji godinama nude mogućnost studiranja na engleskom čime prati suvremene trendove visokoškolskog obrazovanja.

(PS/Z.R.)

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox