Takvi konji ustvari trebaju ‘šaptače konjima’, pomislit će neki. Naravno postoje i oni koji će reći da, ako se on rodio kao najbrži konj, ga ništa ne može zaustaviti na tom putu, pa čak ni najlošiji jockey.
U posljednjih desetak godina bavljenja ovom temom, moje mišljenje je prevalilo dug put, od toga da sam bio skoro u potpunosti na strani ‘šaptača konjima’, do toga da sam postao ‘rođeni konj’, a danas sam 42% ‘rođeni konj’, a 49% na strani ‘šaptača konjima’. Znam, oni analitični (čitači s razumijevanjem) su primijetili da nedostaje 9%. Tih 9% za sada bih ostavio kao faktor ‘X’.
Vratimo se na superprodavače. Kažu da u poslu vođenja prodaje trebamo poznavati dobro bar dvije stvari - prodaju (naš proces) i ljude (naše prodavače). Za sada ćemo tržište, ostale okolnosti, trenutne pogode ili nepogode u našoj branši ostaviti po strani. Nekima je ove dvije kategorije možda lakše objasniti ‘pravim hvatskim’ terminima, ‘hardware’ i ‘software’ prodajnog uspjeha.
Novi alati su i nove prilike
A sada pitanje za vas koji ovo čitate: Što mislite s kojim dijelom voditelji prodaje imaju više izazova? Tu dolazimo do malog paradoksa, jer češće se većina voli baviti unapređenjem svojih prodajnih procesa i alata i tu voli priznati da imaju prostora za napredak, a na pitanje o ljudima odgovaraju pogledom kojeg bi iskusni čitači govora tijela protumačili kao „Pa za koga ti mene smatraš? Ja sam doktor za ljude.“.
Ostatak teksta pročitajte klikom na pdf ikonu.
Autor: Davor Bilman
Izvor: Poslovni savjetnik
Prilog | Veličina |
---|---|
ps_124_low_26.pdf | 3.61 MB |