Cilj godišnjeg poziva za inovacije RIS-a, EIT Health RIS Innovation Call EIT Health-a je podržati zdravstvene inovacije koje se razvijaju u istraživačkim timovima smještenim u naprednijim regijama Srednje, Istočne i Južne Europe, uključujući obećavajuća hrvatska start-up poduzeća. U posljednje dvije godine odobreno je financiranje za 6 start-upova iz Rumunjske i Slovenije, 3 iz Italije, Portugala i Hrvatske te 1 iz Estonije, Slovačke, Grčke, Češke, Latvije i Litve. U natječaju svaki odabrani projekt dobiva bespovratna sredstva, mogućnosti dobivanja mentorstva i pronalaženja partnera te pristup mreži elitnih zdravstvenih dionika u Europi kako bi im pomogao u razvoju njihovih inovativnih rješenja.
- EIT Health treću godinu zaredom organizira RIS poziv za inovacije EIT Health RIS Innovation Call s ciljem podrške obećavajućim inovativnim zdravstvenim projektima
- RIS poziv za inovacije podržao je 3 inovativna poduzeća iz Hrvatske u posljednje dvije godine, a kao rezultat natječaja podržano je 28 europskih konzorcija inovatora u zdravstvu u 2019.-2020. s ukupno 2 milijuna eura
Projekti odobreni u Hrvatskoj
Zdravstveni sustavi i zdravstveni radnici širom svijeta ove su se godine morali suočiti s vrlo ozbiljnim izazovima zbog pandemije koronavirusa te se tom izazovu nažalost ne nazire kraj. Zbog toga je sada još važnije podržati nove, pionirske i revolucionarne zdravstvene inicijative koje pružaju nova rješenja i mogu olakšati život pacijenata, liječnika i medicinskog osoblja, a proces ozdravljenja učiniti učinkovitijim. Cilj nam je podržati sljedeću generaciju inovatora u uspostavljanju novih tvrtki koje se razvijaju u zdravstvu - rekla je Mónika Tóth, voditeljica programa EIT Health InnoStars RIS.
Dok je 33% odobrenih projekata u 2019.godini bilo usredotočeno na tehnologiju velikih podataka, rješenja u oblaku, mobilne aplikacije i platforme, njihov se broj u 2020.g. povećao na gotovo 40% - ta tendencija ide u korak s globalnim trendom: budući da pružatelji zdravstvenih usluga stvaraju ogromnu količinu podataka svaki dan postoji velika potreba za pronalaženjem rješenja koja su u stanju analizirati i protumačiti ove podatke što je još važnije u vrijeme pandemije. Prošle godine polovica odobrenih timova razvila je nova zdravstvena rješenja kao što su flasteri za liječenje psorijaze ili aktivni sustav 3D kulture stanica za primarne hepatocite.