Plan B? Ma mi nemamo ni plan A.

Premda Hrvatska nema svoju nuklearnu elektranu, najbliža, ona u Krškom, udaljena je samo 10-ak kilometara od granice. Unatoč takvoj blizini, država još uvijek nema plan postupanja u slučaju nuklearne nesreće. Upravo to, stoji u Novom listu, Europska komisija jako zamjera Hrvatskoj.

 

Pavle Kalinić, pročelnik zagrebačkog Ureda za upravljanje u hitnim situacijama, ističe da državni plan postupanja u slučaju nuklearne nesreće zaista ne postoji, a to automatski znači da se niti planovi na lokalnoj razini ne mogu razraditi.

Nuklearka Krško nije jedina nuklearna elektrana u Hrvatskom susjedstvu. Mađarska nuklearka Paks nalazi se 75 kilometara od hrvatske granice. Stanovnici njoj najbližih hrvatskih gradova, Belog Manastira i Osijeka, ne znaju kakav bi postupak bio u slućaju nesreće, a ista je stvar i u ostatku Hrvatske, tvrdi Novi list. Ona atomska skloništa koja i postoje, rijetka su i neadekvatno opremljena, a većinu njih Vlada namjerava prenamijeniti u javne garaže. 

 

Intervencija u slučaju izvanrednog događaja

 

Hrvatska, doduše, ima Državni plan i program mjera zaštite od ionizirajućeg zračenja te intervencija u slučaju izvanrednog događaja (2008.g.), ali njime su regulirane sve vrste izvanrednih događaja. Dakle, nije precizan i sistematiziran, što predlaže Dragan Kubelka, ravnatelj Državnog zavoda za radiološku i nuklearnu sigurnost. Napominje i da se trebaju provoditi edukacije stanovništva i vježbe, jer je zasad jedina približna mjera rijetko tiskanje kalendara s uputama u slučaju opasnosti, za hrvatske općine u blizini Krškog.

Dakle, ako bukne... a zasad ništa. (M.J.)

 

Izvor: Novi list, 11. studeni 2010.

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox