Bitka za pažnju: komunikacija supermarketa na društvenim mrežama

Lidl, Konzum, Kaufland, Plodine, SPAR, Studenac i Eurospin vodeći su supermarketi u Hrvatskoj. No, što kupci stvarno misle o njima? Koje trgovine kupci najviše vole? I tko privlači najviše pažnje? Kako bismo dobili odgovore na ova pitanja, Metricom, platforma za praćenje i analizu društvenih mreža, analizirao je komunikaciju vodećih supermarketa te povratne informacije kupaca na društvenim mrežama. Rezultati otkrivaju koji supermarketi se ističu i utječu na mišljenja kupaca u kolovozu 2024. godine.


Lidl vodi po dosegu i broju spominjanja, prate ga Konzum i Kaufland

S potencijalnom publikom od gotovo 169 milijuna, Lidl zauzima 47% tržišta na društvenim mrežama.

Lidlov veliki doseg ne iznenađuje s obzirom da je riječ o velikom, poznatom lancu koji posluje u 31 zemlji. U Hrvatskoj, Lidl je prisutan već godinama s brojnim supermarketima diljem zemlje. Kupci su ga spomenuli 4.271 puta, znatno iznad prosjeka od 1.716. Kupci su upoznati s brendom, a njegova jaka prisutnost potiče velik broj rasprava.

Kauflandova dobitnička strategija: vizualni sadržaj i suradnje

Konzum i Kaufland prate Lidl po broju spominjanja i dosegu publike. No, postoji zanimljiv obrat: iako su kupci spominjali Konzum nešto više od Kauflanda – 2.475, u usporedbi s Kaflandovih 2.317 – Kaufland znatno nadmašuje Konzum po pitanju angažmana publike. Dok Kaufland broji više od 166 tisuća interakcija s publikom, Konzum ih ima samo 54 tisuće.

Zašto je to tako? Kauflandov sadržaj uvelike se oslanja na vizualne elemente koristeći društvene mreže koje stavljaju naglasak upravo na takav sadržaj – Instagram, TikTok i YouTube. S druge strane, Konzumove interakcije s publikom dolaze primarno s društvenih mreža kao što su Facebook i X (bivši Twitter).

Još jedan ključ uspjeha Kauflandove komunikacije je snažno oslanjanje na suradnje s blogerima i influencerima. Prisutnost Kauflanda na društvenim mrežama čini gotovo 40% udjela u tržišnoj komunikaciji. Time učvršćuje svoju poziciju kao jednog od vodećih igrača na hrvatskoj sceni supermarketa.

Strategija SPAR trgovačkog lanca: fokus na vlastitom sadržaju

SPAR se ističe iz suprotnog razloga - 92% njegovih interakcija i potencijalnog dosega dolazi od vlastitih objava na društvenim mrežama. Ova samostalnost veliki je razlog zašto SPAR održava visok udio pozitivnih spominjanja - gotovo 70%. Jasno je da SPAR čvrsto kontrolira svoj medijski imidž.

Što pokreće angažman? Akcije i recenzije kupaca

Očekivano, recenzije proizvoda i promotivne akcije dominiraju u razgovorima, a posebno popularne su objave koje uspoređuju supermarkete i cijene. Promotivne akcije također ostvaruju najveći doseg, pri čemu i pozitivna i negativna spominjanja stvaraju velik interes.

Lidl se ponovno izdvaja po pozitivnim spominjanjima, njih 833. Istodobno, SPAR ima najviši udio pozitivnih spominjanja (gotovo 70%). Eurospin se također dobro drži s udjelom pozitivnih spominjanja od 50%, što je značajno iznad prosjeka od 31%.

Izvori negativnosti

Reddit se pokazao kao središte negativnih komentara, gdje oni čine 58,3% razgovora. Korisnici Instagrama skloniji su pozitivnim komentarima te je 67,2% spominjanja na toj platformi pozitivnog sentimenta.

PS/SM

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox