Hitna ulaganja u sigurnost opskrbe vodom ključna za klimatsku otpornost u Europi i središnjoj Aziji

Prema danas objavljenom izvješću Svjetske banke o sigurnosti opskrbe vodom u Europi i središnjoj Aziji „A Blueprint for Resilience: Charting the Course for Water Security in Europe and Central Asia” zemlje u regiji Europe i središnje Azije moraju prioritizirati ulaganja u sigurnost opskrbe vodom, ključna za održivi gospodarski rast regije, kako bi učinkovito odgovorile na izazove koji su posljedica klimatskih promjena, smanjenih resursa i povećane potražnje.


U izvješću se ističe da bi se, ako se ništa ne poduzme, dostupnost površinskih voda u regiji do 2050. mogla prepoloviti. Istodobno se očekuje da će se zbog socioekonomskog razvoja i rastućih potreba industrije potražnja za vodom povećati za 51 %. Očekuje se i da će klimatske promjene imati višestruke posljedice za gospodarstvo, pri čemu se središnja Azija smatra jednom od najranjivijih regija u svijetu koje će se u budućnosti suočiti s problemima u opskrbi vodom.

Sigurnost opskrbe vodom preduvjet je za razvoj Europe i središnje Azije, rekao je Sameh Wahba, regionalni direktor Svjetske banke za održivi razvoj u regiji Europe i središnje Azije. Naše je izvješće poziv na djelovanje jer se naglašava nužnost strateških ulaganja kako bi se osigurala dostatna količina i kvaliteta vode za stanovništvo, ekosustave, proizvodnju hrane i industrijsku proizvodnju uz odgovarajuće ublažavanje rizika povezanih s vodom.

U izvješću se navodi da će zbog klimatskih promjena ekstremni vremenski događaji vjerojatno postati sve češći, što će znatno utjecati na dostupnost vode u regiji. Zbog intenzivnijih i češćih poplava potaknutih klimatskim promjenama financijski gubici, koji se trenutačno procjenjuju na 64 milijarde USD i čine 1,7 % regionalnog bruto domaćeg proizvoda (BDP), mogli bi se dodatno povećati, pri čemu je gospodarstvo južnog Kavkaza u tom pogledu najviše izloženo.

Kao posljedica sve starijih i neučinkovitih vodoopskrbnih mreža prosječno se u Europi i središnjoj Aziji gubi otprilike 44 % vode, prikuplja se manje od dvije trećine otpadnih voda, a manje od polovine ih se pročišćava. Stoga su znatna ulaganja nužna kako bi se povećala dostupnost vode za potrošače, industriju i poljoprivredu. Poboljšanje učinkovitosti vodoopskrbnih sustava, osobito s obzirom na sve veći rizik od suša u regiji zbog klimatskih promjena, jedna je od ključnih strategija za prilagodbu.

Procjenjuje se da će godišnje trošak osiguranja opskrbe vodom u Europi i središnjoj Aziji te ispunjavanja Ciljeva održivog razvoja povezanih s vodom do 2030. iznositi 77 milijardi USD, odnosno u prosjeku 0,6 % BDP-a regije. U tom se pogledu središnja Azija suočava s većim financijskim izazovom jer će joj za to trebati 2,2 % BDP-a, dok će južnom Kavkazu trebati 1,3 %, a dunavskoj regiji 0,3 %.

Kako bi se zemlje bolje prilagodile tim izazovima, u izvješću se iznose četiri prioritetne aktivnosti usmjerene na povećanje sigurnosti opskrbe vodom:

  1. poboljšati vodne usluge ulaganjima u navodnjavanje, vodoopskrbu i odvodnju
  2. unaprijediti upravljanje vodnim resursima jačanjem institucionalnog okvira, izradom dugoročnih nacionalnih strategija, kreiranjem inovativnih mehanizama financiranja i moderniziranjem upravljanja informacijama
  3. ublažiti rizike povezane s vodom ulaganjima u učinkovito korištenje vode, skladištenje i zaštitu od poplava
  4. promicati prekograničnu i regionalnu suradnju na području voda.

Svjetska banka podupire zemlje Europe i središnje Azije u poboljšanju sigurnosti opskrbe vodom. U okviru Međunarodnog udruženja za razvoj (IDA) Kirgistanu, Uzbekistanu i Tadžikistanu pomaže u proširenju pristupa vodi u nedovoljno opskrbljenim ruralnim područjima. U Gruziji podupire poljoprivrednike i poduzetnike unaprjeđenjem usluga navodnjavanja i upravljanja zemljištem. Na zapadnom Balkanu usmjerena je na poboljšanje zaštite od poplava i olakšavanje prekogranične suradnje na području voda. PS/SM

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox