Radite posao koji vas ne ispunjava, a maštate o tome da budete sam svoj šef u području koje vas zanima ili ste jedan od onih koji misle da rade svoj posao puno bolje od drugih i jednostavno želite biti vođa? Kako god se klasificirali, znajte da i mnogi drugi razmišljaju jednako.
Znate li da je 78 posto ispitanika u istraživanju portala Moj posao odgovorilo da razmišlja o pokretanju vlastitog posla. Jeste li i vi jedan od njih? Donosimo kratki vodič za kretanje u samostalne vode.
Razlozi za pokretanje posla:
Samostalni uspjeh
Financijska neovisnost
Veća zarada
Nemogućnost pronalaska posla
Prije pokretanja posla morate voditi računa o nekoliko prvih koraka.
1.Stvoriti koncept. Prije no što date otkaz na postojećem poslu razmislite o konceptu, odnosno proizvodu ili usluzi od koje biste stvorili posao. Iako se ovo možda čini jednostavnim, morate dobro razmisliti u čemu ste stručni, u čemu imate dovoljno iskustva, ali i znanja. Razmislite koje je vaše područje interesa, imate li već nešto opreme ili materijala za početak i ima li sličnih obrta ili tvrtki u vašoj blizini. Bilo bi odlično da ste jedinstveni u svom okruženju. Nije najvažnije raditi samo ono što volite, posao treba imati perspektivu. Ova početna faza zahtijeva istraživanje tržišta kao i ispitivanje uspjeha drugih u sličnom naumu.
2.Slijedeći korak o kojem morate razmišljati je radno mjesto. Gdje ćete stacionirati taj svoj posao. Hoće li to biti vaša garaža, iznajmljeni prostor ili neko drugo mjesto ovisi o vrsti posla koji pokrećete. Ukoliko je posao vezan uz uporabu tehnologije, utoliko pazite da vam je na tom mjestu ista dostupna. Vodite računa da prostor bude dovoljno velik i da pozadinski zvukovi ne ometaju rad. Primjerice, sigurno ni vi, a ni vaši budući zaposlenici, koliko god voljeli djecu, ne želite svakodnevno slušati plač i vrisku, koji će vas dekoncentrirati.
3.Pronalazak partnera i zaposlenika. Iako bi se u ovu avanturu većina željela upustiti samostalno, nedostatak početnog kapitala je nerijetko problem koji zahtijeva pomoć. Za partnera izaberite nekog pametnog, oštrog u razmišljanju, stručnog u izabranom području te nekog tko će vašu tvrtku ili obrt predstavljati u dobrom svjetlu. Ono što je važno napraviti prije otvaranja posla je podijeliti dužnosti među partnerima, kako bi se znalo tko je za što zadužen. Razmislite i o potrebi zaposlenika te koliko biste ih i kako plaćali.
4.Istraživanje. Prije nego što uđete u posao konzultirajte se s članovima svoje obitelji. Možda vam oni daju neke nove ideje te upozore na nedostatke. Ukoliko ste oženjeni/udani, utoliko se konzultirajte sa svojim partnerom koliko je zapravo opravdano dati otkaz i krenuti u riskantnu avanturu.
5.Financiranje. Nakon što ste oformili ideju, konzultirali se s obitelji i napravili plan, vrijeme je za financije. Za pokretanje posla morate imati početni kapital. Možete krenuti s ušteđevinom, poduzetničkim kreditom, osobnim bankarskim kreditom, ulogom obitelji ili prijatelja. Ono na što morate biti spremni je činjenica da ćete prvih nekoliko godina poslovati u deficitu. Ukoliko imate mogućnost, utoliko osigurajte fond za hitni slučaj ako ne krene sve po planu.
6.Pogled u budućnost. Kako će posao teći? Može li posao preživjeti bez vas, bez začetnika? Tko bi vas mogao zamijeniti? Napravite i poslovni plan za prodaju, prijenos ili eventualno gašenje posla.
Kada ste prošli kroz ovih šest koraka i smatrate da ste ispunili sve uvjete za pokretanje svog posla, odvažite se i zakoračite u avanturu svog života.
Autor: Sonja Jajčević