Završio program obilježavanja "Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. godine"

Komemorativnim skupom i odavanjem počasti žrtvama ubijenima 20. studenoga 1991. na poljoprivrednom dobru Ovčara nedaleko od Vukovara, završilo je obilježavanje "Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. godine" i 19. obljetnice stradanja Vukovara u Domovinskom ratu, koje je ove godine održano pod geslom "Vukovar - pobjednik jer je žrtva".

Tijekom komemorativnog programa pod nazivom "Zašto ste ranili naš grad?" koji je, u organizaciji vukovarske Udruge udovica hrvatskih branitelja Domovinskog rata, održan kod mjesta masovne grobnice pročitana su imena svih 200 žrtava ubijenih na Ovčari, a toliko je i crvenih ruža položeno na mjesto masovne grobnice.

Molitvu za ubijene i nestale predvodio je vukovarski župnik, fra Ivica Jagodić.

Pošto su 18. studenoga 1991. pripadnici JNA i srpskih paravojnih postrojba ušli u Vukovar, iz vukovarske bolnice odvedeno je oko 260 ranjenika, civila i medicinskog osoblja, od kojih je 20. studenoga 1991. na vukovarskome poljoprivrednom dobru Ovčari 200 ubijeno te pokopano u masovnu grobnicu, a sudbina ostalih još nije poznata.

Grobnica je ekshumirana 1996. godine, a među žrtvama nalazilo se i troje malodobne djece te dvije trudnice. Do sada su identificirane 193 žrtve Ovčare.

Na komemoraciji su bili i članovi Udruge djece poginulih i nestalih hrvatskih branitelja Domovinskog rata, koji već treću godinu organiziraju mimohod do Ovčare od nekoliko kilometara udaljenog Memorijalnoga groblja žrtava Domovinskog, te brojni građani Vukovara kao i iz ostalih hrvatskih krajeva pristiglih u Vukovar u povodu obilježavanja "Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. godine".

Tijekom gotovo tromjesečne opsade Vukovara bivše JNA i srpskih paravojnih postrojbi u ljeto i jesen 1991. godine, po podacima vukovarske bolnice do sloma obrane grada 18. studenoga 1991. ubijena su ili poginula 1624 branitelja i civila te ranjeno njih 1219.

Po procjenama bolnice, tijekom agresije i okupacije Vukovara ubijeno je ili poginulo oko 3600 branitelja i civila.

U srpske koncentracijske logore odvedeno je oko 7000 zarobljenih hrvatskih branitelja i civila, a iz grada je prognano oko 22.000 Hrvata i ostalih nesrba. Po podacima Udruge "Vukovarske majke" na popisu zatočenih i nestalih iz Domovinskog rata još se nalazi 325 osoba iz Vukovara. (Hina)

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox