Swoboda: Odlučna provedba reformi u najtežim poglavljima - brza linija za EU

Izvjestitelj Europskog parlamenta za Hrvatsku Hannes Swoboda istaknuo je u svom nacrtu izvješća o napretku da je hrvatske pristupne pregovore s EU-om moguće zaključiti u prvoj polovici sljedeće godine pod uvjetom da se nastavi s odlučnom provedbom reformi u najtežim poglavljima.

 

U nacrtu izvješća, koji će Swoboda predstaviti Vanjskopolitičkom odboru Europskog parlamenta u sljedeći utorak, kaže se da - pristupni pregovori s Hrvatskom mogu biti zaključeni u prvoj polovici sljedeće godine pod uvjetom da se odlučno nastavi s potrebnim reformama, posebice u jačanju javne uprave i pravosuđa, nastavku borbe protiv korupcije, osiguranju održivog povratka izbjeglica, pune suradnje s ICTY-em i nastavka privatizacijskog procesa i prihvaćanja planova za restrukturiranje za brodogradilišta u poteškoćama.

Swoboda u nacrtu svoga izvješća, na temelju kojeg će Europski parlament izglasati rezoluciju o Hrvatskoj, pohvaljuje napredak Hrvatske u ispunjavanju mjerila za zatvaranje poglavlja te poziva Komisiju da - iskoristi sve svoje kapacitete kako bi podržala hrvatske napore za ispunjavanje mjerila.

Swoboda ističe da brzo pristupanje Hrvatske ima i europsku i regionalnu dimenziju, te da će ono potaknuti ostale zemlje zapadnog Balkana da odlučno pokrenu i provedu reforme povezane s pristupanjem EU-u.

Izvjestitelj Europskog parlamenta izražava zabrinutost rezultatima zadnjeg istraživanja Eurobarometra, koji pokazuju da većina hrvatskih građana misli da članstvo u EU-u neće biti od koristi za zemlju, te poziva hrvatske vlasti i civilno društvo da uz pomoć Europske komisije rade na tome kako bi i hrvatski građani osjećali da je europski projekt i njihov projekt.

Swoboda poziva Hrvatsku da se usredotoči na ona područja u kojima je to tražila i Europska komisija u svom izvješću o napretku, objavljenom početkom studenoga.

On ponavlja ocjenu Europske komisije da korupcija ostaje raširena u Hrvatskoj i uključuje skoro sve segmente društva, ekonomije i vlade te pozdravlja napore hrvatske vlade u zauzimanju čvrstog stajališta prema svim oblicima korupcije, ističe da vlada treba posvetiti posebnu pozornost pravnom i institucionalnom okviru borbe protiv korupcije, uključujući istrage, progon, međuagencijsku i međunarodnu suradnju, te bilježi protukorupcijske slučajeve visokog profila koji su u tijeku i koji uključuju dvojicu bivših ministara, visoke dužnosnike i brojne direktore državnih poduzeća.

O Swobodinom izvješću će se najprije raspravljati na Vanjskopolitičkom odboru Europskog parlamenta. Na temelju nacrta ovoga izvješća i amandmana koje će predložiti članovi Odbora bit će izglasan prijedlog rezolucije, koji će onda biti upućen na raspravu i glasovanje na plenarnom zasjedanju Europskog parlamenta.(Hina)

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox