Ovogodišnje nagrade Kyoto dobili su umjetnik William Kentridge, matematičar dr. László Lovász i istraživač matičnih stanica dr. Shinya Yamanaka. Nagrada Kyoto jedna je od najuglednijih nagrada za životno djelo na svijetu, a dodjeljuje se izuzetnim pojedincima s područja kulture i znanosti.
Nagrade dodjeljuje zaklada Inamori Foundation, koju je 1984. godine osnovao dr. Kazuo Inamori, osnivač japanske tehnološke tvrtke Kyocera.
U kategoriji Umjetnost i filozofija nagradu je dobio južnoafrički umjetnik William Kentridge, za originalno povezivanje tradicionalnih crteža i animacije te drugih medija. Kentridge je kasnih osamdesetih godina prošlog stoljeća počeo snimati posebne animirane filmove koji se bave poviješću i društvenim odnosima u Južnoafričkoj Republici.
Nagradu u kategoriji Temeljne znanosti dobio je mađarski matematičar dr. László Lovász za uspjehe na području optimizacijskih algoritama. Lovász je svojim dostignućima bitno pripomogao jačanju akademskih i tehnoloških mogućnosti matematičkih znanosti.
U kategoriji Napredna tehnologija zaklada Inamori Foundation počastila je dr. Shinyo Yamanako za istraživanja na području matičnih stanica. Dr. Yamanaki i njegovoj skupini uspjelo je reprogramirati stanice tako da se ponašaju slično matičnim stanicama.
Dodjela nagrada Kyoto održava se već 26 godina. Među dosadašnjim su dobitnicima i njemačka koreografkinja Pina Bausch, filozof Jürgen Habermas, japanski dizajner Issey Miyake, glazbenik i dirigent Nikolaus Harnoncourt, umjetnici Maurice Béjart i Roy Lichtenstein te istraživačica primata Jane Goodall. (PS/MJ)