JOHN LODDER: Jesu li obuka i usavršavanje zaista potrebni?

Vrijeme je ekonomske krize. Mnoge tvrtke imaju problema, a neke teško preživljavaju. Moraju smanjiti troškove, ali koje?
U svakom slučaju, svaka tvrtka bi trebala zaštititi svoje vitalne dijelove. Važno je zadržati proizvodnju i prodaju na zadovoljavajućoj razini. Kako bi to osigurala, tvrtka mora imati dovoljno djelatnika. Općenito govoreći, nijedna tvrtka ne želi smanjiti broj djelatnika ako to zaista nije nužno. Svaka osoba koja je dobila otkaz se suočava s nesigurnom budućnošću, a vi to ne želite svojim djelatnicima. Ako neka tvrtka otpusti djelatnike ona istovremeno pokazuje tržištu da ne posluje dobro, što utječe na povjerenje kupaca i sudionika u poslovanju tvrtke. Unutar tvrtke to ima strašan učinak na povjerenje u tvrtku i na osjećaj sigurnosti kod djelatnika. To može umanjiti produktivnost tvrtke kroz nekoliko godina.
Smanjenje troškova: djelatnici ili obuka i usavršavanje?
Dakle, bolje je ne otpuštati djelatnike, ali gdje onda smanjiti troškove? Logično je potražiti troškove koji nisu direktno nužni. Mnoge tvrtke smanjuju budžet za marketing, ljudske resurse te obuku i usavršavanje. Posljedica je ta da djelatnici nisu dovoljno educirani, ali svejedno zadržavaju svoj posao. Vodeći management često tako razmišlja. Tim argumentom otkupljuju svoj osjećaj krivnje. Osim toga, lako je prodati djelatnicima da u ovom trenutku nema dovoljno u budžetu za njihovo usavršavanje. Prilikom takvih odabira trebali biste se pitati što u stvarnosti dobivate od ulaganja u obuku i usavršavanje. Ne vidimo uvijek rezultate nakon što je djelatnik prošao obuku, a ako i primijetimo napredak, nije uvijek jasno jesu li djelatnici stekli nove vještine zahvaljujući obuci ili svojim otkrićima kroz praksu. Teško je izmjeriti kako je djelatnik stekao nova znanja i vještine.
Socijalni razvoj
U današnje vrijeme organizacije često režu troškove obuke i usavršavanja. To znači direktno umanjiti kvalitetu djelatnika, a indirektno smanjiti prihod. To nije mudra politika jer izostanak cjelokupnog ili znatnog dijela programa obuke rezultira manjom kvalitetom glavne poslovne aktivnosti (core business), a kupci to neće prihvatiti. Kupci će ići konkurentu koji nudi bolju uslugu i kvalitetu. P koji predstavlja personal je jedan od P u marketinškom miksu, ako ne i jedan od najvažnijih P. Ipak, uvijek je dobro kritič- ki razmisliti o tome što je nužno, a što nije. Društvene promjene u posljednjem desetljeću također su promijenile ulogu i značenje obuke i usavršavanja. Ne tako davno tvrtke su nudile djelatnicima posao za cijeli život, a obukom djelatnika su razvijali nove vještine koje su bile primjenjive u njihovoj daljnjoj karijeri unutar iste organizacije. S razvojem tehnologije i strukturnih promjena u tvrtkama postaje sve važnije da djelatnici sami ulažu u sebe. Znanje se mijenja gotovo svakodnevno, a djelatnici moraju ići s tim u korak; vještine postaju sve važnije i moraju se redovito održavati obukom. (PS/SŠ)


Naslov članka: Jesu li obuka i usavršavanje zaista potrebni? 

Autor: John Lodder

Izvor: Poslovni savjetnik br.98, str. 20. i 21.

Poslovni savjetnik pratite putem Facebook/LinkedIn/Twitter 


 

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox