BLOG
Zadnjih dana sreo sam mnoge ljude koji pitaju, neki su i zvali... i sam pomno gledah taj, sjajni, video uradak T-coma „Zadovolji se s njom“, pardonček „Zadovolji se sam“... pa se pitam, kao i drugi, kakve možebitne posljedice na djecu imaju te poruke... može li neki 12-godišnjak pomisliti kako si tom uslugom T-coma može naručiti takvu tetu... a i tata bi sine, može li sada u digitalnog doba dijete razlikovati realnost i fantaziju!?!?
Može li doista dijete pomisliti kako se mobitelom može naručiti konja (njega?!) ili traktor (nju?!)... psiholozi gdje ste!?
...eto, ne budi lijen, jedno je misliti i osjećati, a drugo argumentirano na temelju Zakona i Kodeksa valorizirati te video uratke pa donijeti zaključak, a silno bi valjalo čuti i druge!!
„KODEKS OGLAŠAVANJA“, u svojim odredbama koje posebno uređuju tržišnu komunikaciju u pogledu djece (u članku 18. Kodeksa) navode:
„Neiskustvo i lakovjernost
Tržišna komunikacija ne bi smjela iskorištavati neiskustvo ili lakovjernost, posebice vezano za sljedeća područja:
1. U prikazivanju izvedbe i upotrebe proizvoda tržišna komunikacija ne bi smjela
a. smanjivati stupanj vještine ili uzrast koji su općenito potrebni za sastavljanje proizvoda ili njegovo upravljanje;
b. preuveličavati pravu veličinu, vrijednost, prirodu, trajnost i izvedbu proizvoda;
c. uskratiti informacije o potrebi za dodatnom kupovinom, npr. dodataka ili pojedinih predmeta u kolekciji ili seriji, koja je potrebna za postizanje prikazanog ili opisanog rezultata.
2. Premda je upotreba fantazije prikladna u slučaju mlađe djece i djece većeg uzrasta, ona im ne bi smjela otežavati razlikovanje stvarnosti i mašte.
3. Tržišnu komunikaciju usmjerenu djeci, djeca bi trebala raspoznati kao takvu.“
„ZAKON O ELEKTRONIČKIM MEDIJIMA“, u svojim odredbama koje posebno uređuju tržišnu komunikaciju u pogledu djece (u članku 17A Izmejna i dopuna), navodi:
U oglašavanju i teletrgovini namijenjenim maloljetnicima ili koje koriste maloljetnike, izbjegavat će se sve što bi moglo nauditi njihovim interesima i imat će se obzira prema njihovoj posebnoj osjetljivosti i podložnosti te se ne smije prouzročiti moralna ili fizička šteta maloljetnicima.
...eto, kako sjajan uradak, zbog nes(p)retno uređenog zakonodavstva može biti prohibiran... zato preporučam promotriti odredbu Kodeksa koja kaže „... koji nisu prikladni za djecu ili mlade ne bi se smjeli oglašavati u medijima kojima su oni ciljna publika, televizijske i radio poruke o takvim proizvodima ne bi smjele biti emitirane u neprikladno vrijeme za djecu...“.
Ipak, bilo bi sjajno čuti još neke, hvala!!!
Kamilo Antolović
stalni sudski vještak za oglašavanje
kamilo@kk-promotion.hr