ELENA CVJETKOVIĆ: Dobro formulirani ciljevi pružaju smjer i motiviraju

Radeći kao osobni i poslovni coach, želje i cilj(evi) su tema mnogih sati rada s klijentima u procesu coachinga.

No, bez obzira jeste li ste počeli raditi na svom osobnom razvoju potaknuti nekom dobrom knjigom, razmatrali svoje ciljeve s prijateljima, partnerima, ili ste se odlučili za coaching, tema želja i postavljanja ciljeva uvijek se "provlači" kroz priču. Želje su jako prisutne, naročito one vrlo općenite i tako lake za izreći, bez ikakvih posljedica u smislu poduzimanja onog što najčešće nedostaje – akcije.

Coaching je proces osobnog rasta, pri kojem coach pruža podršku klijentu u ostvarenju njenih/njegovih osobnih ili poslovnih ciljeva. 

Vode li nas te želje ciljevima? Jeste li „naslonili ljestve uz pravi zid“? Nedavna izjava jedne prijateljice pokrenula me ponovo na razmišljanje o željama i ciljevima. Rekla je, jednostavno: Ja želim i uvijek ću nešto željeti. Ali, to što želim i za čime žudim, ne tražim u trgovačkom centru.

Željeti je tako ljudski. Želja, žudnja i težnja – pokreću. No, nešto su sasvim drugo od ciljeva. A kad smo već i kod ciljeva, jeste li kada pomislili da postoje ciljevi do kojih nikako ne možete doći, prepoznali neke koje ne uspijevate postići, uz svu želju i težnju? I za to postoje sasvim dobri razlozi.

Prvi razlog je upravo to: nerazumijevanje razlike između želje i cilja. Cilj je nešto što možete postići sami, bez obzira na sve oko sebe, druge ljude, kolege, prijatelje, ma što oni mislili o tome – a uz to je, naravno, i SMART (Specifičan/Specific, Mjerljiv/Measurable, Izvediv/Attainable, Realan/Realistic, Pravovremen/Timely).

Želja je nešto što želite imati no ne utječete na realizaciju sami, bar ne izravno, nemate izravnu kontrolu. Na primjer, možete željeti novi, bolji posao, i možete se jako potruditi u pronalasku radnog mjesta koje odgovara vašim karijernim planovima, no odluka o zapošljavanju upravo vas ovisi o odluci poslodavca. Kada promislite da niste mogli ostvariti neke svoje ciljeve, promislite još jednom: jesu li uistinu ciljevi ili se, pak, radi o želji.

I snovi su neka vrsta željenog krajnjeg rezultata

Subjektivne želje često se odnose na osjećaje ili osobnu perspektivu nekog problema. Uhvatite li se u razmišljanju o željama, koje doživljavate poput svojih ciljeva, evo par pitanja koja mogu pomoći u transformaciji subjektivnih želja u objektivne ciljeve:

1. Što bi bilo drugačije ako postignete željeni cilj? Ovo je pitanje dobro, zato što vam pomaže opisati specifične okolnosti na kojima možete raditi. Svaki navod koji ukazuje na razliku stanja može biti potencijalni cilj ili korak do cilja.

2. Što je ono što sada činim, a što trebam početi/nastaviti/prestati raditi? Na sličan način, ovo pitanje vam pomaže prepoznati što treba promijeniti kako biste postigli željeno.

3. Koja se moja težnja/žudnja/san skriva iza ove želje? Ponekad i sami sebi ne želimo priznati što "leži" iza neke želje: želja za promjenom posla, javno opravdana većim primanjima, na primjer, može imati pravi razlog u želji za samodokazivanjem, što novi posao bolje pruža od prethodnog. Počnete li ciljeve promatrati samo kroz SMART prizmu, možda ćete izgubiti „pravu sliku“, razloge zbog kojih ste uopće i počeli postavljati ciljeve. Upravo zato potrebno je, s vremena na vrijeme, podsjetiti se koncepta koji je bio ishodišna točka. I snovi su neka vrsta željenog krajnjeg rezultata: oni su krajnji rezultat želje, i to neograničeni SMART postavkama.

Snovi se mogu činiti nerealnima na prvi pogled, ne moraju biti fokusirani ili specifični poput ciljeva. Neki snovi dosežu pet do deset godina u budućnost, drugi se mogu protezati kroz cijeli životni vijek. Snovi i težnje mogu se promatrati i kao krajnje odredište, dok su ciljevi samo postaje na tom putu. Rekla bih, snovi predstavljaju što želimo i zašto, dok su ciljevi plan kako da to ostvarimo.

No, pokušate li "provesti" svoju želju kroz ova tri pitanja, nešto maglovito, nedefinirano ili "meko" može postati pravi, objektivan cilj. Tek onda možete početi i raditi na njegovom ispunjenju.

Intenzivna želja je strahovito jaka pogonska snaga, moćno "gorivo". Pokušavati doći do nekog cilja bez jake želje je poput vožnje automobila bez goriva. Možda ćete ga uspjeti upaliti, pokrenuti u prvoj i početi voziti, no sigurno nećete daleko odmaći.

Baš zato, nastavite maštati i željeti, brižno njegujte svoje snove i želje. Pretvorite li ih u ciljeve, napravili ste jedan korak više na putu svog uspjeha.

 

 

Elena Cvjetković
Business&Life Coach
Misliona d.o.o.
www.misliona.hr

 

 

 

 

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox