Ove subote vratili smo se s CeBIT-a – najvećeg svjetskog sajma novih tehnologija. 26 hala, 5 dana i preko 40000 posjetitelja dnevno impresivne su brojke, a opet, većina prikazanog samo su manji ili veći kozmetički zahvati nad već viđenim stvarima.
No, ipak nismo mogli ne zamijetiti jedan trend – izlagači koji su izložili inovacije, bez obzira na segment poslovanja, privlačili su najveći broj znatiželjnika i do njihovih štandova bilo je teško doći. Citirati ćemo P. Druckera: „Business has only two functions: marketing and innovation.“ i zaključiti da je to bila i ostala maksima svake tvrtke koja stremi prema uspjehu.
A opet, gledajući naše tržište i razgovarajući s klijentima, jasno nam je da su baš te dvije stavke one na kojima se najviše štedi. O važnosti konstantnog ulaganja u marketing smo i još ćemo puno pričati. Ostaje nam, dakle, spomenuti zašto i kako inovirati.
Napredak tehnologije
Nekada su se inovacije više vezale uz određene segmente tržišta, no danas one ulaze u sve grane i utječu na naše kupce mijenjajući njihove želje i očekivanja, da bi na kraju promijenile i naš proizvod/uslugu odnosno nas same. Dakle, više nije dovoljno samo pratiti novitete, već biti u stanju predvidjeti kako će se isti odraziti na naš proizvod ili uslugu. Tu je vrlo bitno znati prepoznati i eliminirati trendove (koji dođu i prođu) kako bi se izbjegla nepotrebna ulaganja, ali i biti spreman kako bi se u pravom trneutku moglo odreagirati na izazove tržišta.
Inovacija i kreativnost
Baš kao što bi određeni postotak dobiti trebalo ponovno uložiti u marketing, tako bi i određeni postotak radnog vremena trebalo uložiti u inovacije. Zanimljiva je činjenica da 98% inovacija nastaje stvaranjem novih veza između već poznatih nam stvari. Dakle, do inovacija se dolazi kreativnim tehnikama razmišljanja koje omogućuju preispitivanje postojećih pretpostavki, a samim time i sagledavanje stvari iz druge perspektive.
Na današnjem zasićenom tržištu više se ne radi o tome koliko ste brzi, već koliko inovativni. I to je ono gdje poslovna kreativnost dolazi u igru. Ona vam omogućava da koristite energiju vašeg mišića (mozak) na puno učinkovitiji način, dajući vam šansu da iskoristite maksimalni potencijal. Ako pretpostavimo jednake početne uvjete, način razmišljanja je taj koji će dovesti do toga da vaš tim dođe do uobičajenih i očekivanih ili pak inovativnih rješenja datog problema.
S preko 6 milijardi neurona, svi smo stvoreni da budemo kreativni. Sve što nam treba je vježba i, dakako, vrijeme. Dakle, na vama je odluka potaknuti vaš tim na ostvarenje potencijala ili jednostavno čekati potez konkurencije. A znamo da je bolje kada konkurencija prati vas...
Zvonka Bušić, direktorwww.024zona.hr