MARIO GRILC: Prodajni izazovi novog doba

Ovo je milenij u kojem staro još nije nestalo, a novo se još nije rodilo. Prodaja kao i ostali sektori mora se prilagođavati i razvijati u smjeru kojim se kreću tržišni trendovi.

Za najbolje ni to nije dovoljno, jer kao što je rekao Peter Drucker: „Ne možemo upravljati promjenama, moramo biti ispred njih.“

Namjera nam je da zajedno krenemo na poslovno putovanje budućosti prodaje.To je vještina koja se usavršava peranentnom edukacijom i treningom u kontekstu stalnih akceleriranih promjena koje obilježavaju svijet koji nas okružuje.  

Izazov generacijske podjele                                                                                                                                                                                                                                                                    Prvi Prvi puta u povijesti čovječanstva tri toliko različite generacije rade zajedno. Ljude rođene 1946-1964 nazivamo „Baby Boomers“, 1965-1980 Generacija X, 1981-2005 Generacija Y. Jedan od najvećih izazova modernih kompanija koje žele osigurati kontinuirani rast je svakako i izazov međugneracijske komunikacije s dosada najutjecajnijom  Generacijom Y.                                          

Prodaja kao ključni sektor suočava  se također s istim izazovom. Kako privući u svoje redove ponajbolje pripadnike mlade generacije, kako ih motivirati i kako ih usmjeravati što je jedan aspekt izazova, dok je drugi, kako prodajno komunicirati s generacijom koja na tržištu postaje dominantna u smislu potrošačke snage i stvaranja trendova.

Generacija Y –što je odlikuje?

Važno je imati na umu da je ta generacija bombardirana  prekomjernim propagandnim porukama, odrastala u okruženju ispraznih političkih i inih obećanja, velikih afera i slabog funkcioniranja pravne države. Ostali su iznevjereni od mnogih medijski eksponiranih „ikona“.  Nelojalniji su robnim markama od priajšnjih generacija. Danas se brand gradi s njima, ne za njih. Više ih zanima socijalna i društvena odgovornost. Generacija Y orijentirana je na kratkoročnu korist i ciljeve. Govore drugačijim(cyber) jezikom, sposobniji su u „multitaskanju“. Žele promjene, biti neovisni – definiraju se prema vještinama, a ne prema tvrtki u kojoj rade.

Poduzetni su, žele više imati svoju tvrtku i biti „freelanceri“, rađe rade ono što vole i od kuće za manje novca, nego dobro plaćeni posao na kojem imaju mali utjecaj. Ne žele raditi kao njihovi roditelji, ali žele da im posao bude sastavni dio života. Aktivni su u virtualnom svijetu. Očekuju interaktivan pristup, pomoću zvuka, slike, dodira... Bitno im je pripadanje skupini koja ne mora nužno biti prostorno povezana. Kao i sve mlade generacije, žele promjene.

Svijet u kojem prodajemo

Gotovo je nemoguće zanemariti njihovu snagu, ali je vrlo lako pasti u zamku odašiljanja prodajnih poruka na frekvenciji koju mladi ne čuju. Osobno sam osvjestio ekponencijalne razlike čak između starijih i mlađih pripadnika Y Generacije, rukovodeći u šest  zemalja teamovima satavljenih isključivo pripadnicima Y Generacije.

Ljepota današnjeg svijeta je u  oživotvoruju svih paradigmi koje smo učili u poslovnim školama, fakultetima i  poslovnim knjigama, a to je da novo doba nosi veliku moć  kupcima koji su svakim danom sve umreženiji i informiraniji. Neka se netko usudi ne zadovoljiti kupca Y generacije  i suočit će se s negativnim komentarima na „Fejsu“ i „lajkovima“ tog „posta".

Svijet u kojem vladaju image i hit, u poslovnom svijetu  image znači prepoznatljivost robne marke, tržišni položaj, izgrađene odnose s javnošću, a ekonomski su hitovi stalni porast tržišnog udjela, izlazak na globalno tržište ili priprema za zajedničko europsko tržište. Y generacija je odgajana na image-u i hitu kao temeljnim izvorima uspjeha. Ovo je svijet rata za talente. Najvrednija stvar današnjice je ljudski kapital. Danas najbolje kompanije zapošljavaju  zbog stava i vrijednosti koje pojedinac nosi sa sobom. Mladost je danas imperativ, neovisno da li se radi o prodavaču, znanstveniku ili kompaniji. Mladost nije pitanje nominalnih godina, već stava. Virtualni svijet nije samo daleka imaginarna zemlja „Nedođija“. Živimo u svijetu potpune mobilnosti, ured je tamo gdje se nalazim. Pobjeći od informacije ili biti nedostupan, uskoro će postati san kao i svemirski turizam.  Prostor za kreativnu igru je neograničen. Cijeli je niz mladih hrvatskih firmi koje uspješno posluju sa cijelim svijetom, a da nikada nisu otišli iz svog Splita, Osijeka, Rijeke, Zagreba, .. Vani je svijet nebrojenih mogućnosti i kupci ne žele konfekciju, žele butik.

Od kolektivizma, okrenuli smo se ekstremnom individualizmu. Postmodernizam veliča krativnost, poduzetništvo i inicijativu. U svijetu koji dolazi, potražnja upravlja modernim poslovanjem. Kupca nije dovoljno zadovoljiti, kupca treba oduševit!. Uspješni prodavači i kompanije moraju neprestano preispitivati svoje postupke i biti u procesu promjena.

Društvo znanja je postao već pomalo prostituiran pojam o kome mnogi govore, no samo najbolji su već krenuli tim putem.To je put na kojem prve rezultate ubiru najbolji gradeći business na filozofiji inventivnog management-a, te na ideji učeče organizacije. Kako bismo bili bolji prodavači svojih ideja i doživljaja pokušat ćemo odgovoriti u idućim nastavcima Prodajnih izazova novog doba.....

 

 

 

 

www.edikon-ps.hr

 

 

 

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox