IGOR MILINOVIĆ: Porez na reinvestiranu dobit

Prema zadnjim izmjenama Zakona o porezu na dobit, propisano je da trgovačko društvo može smanjiti svoju osnovicu za oporezivanje ako za ostvarenu dobit poveća temeljni kapital na način kako je to propisano Zakonom o trgovačkim društvima.

Ovaj način oslobađanja plaćanja poreza na dobit na reinvestiranu dobit primijenit će se pri put tek kod izrade završnog računa za 2012. godinu. Nadalje je propisano da trgovačko društvu mora u roku od šest mjeseci nakon isteka roka za podnošenje prijave poreza na dobit dostaviti nadležnoj ispostavi Porezne uprave dokaz da je izvršio povećanje temeljnog kapitala i to ostvarenom dobiti godine za koju je iskazao smanjenje porezne osnovice. Način provedbe ove porezne pogodnije detaljnije će propisati ministar financija.

Ovih dana putem medija nekoliko je poreznih stručnjaka izrazilo negodovanje ovakvim rješenjem. Naime, oni smatraju da bi trebalo osloboditi plaćanja poreza na dobit samo onu dobit koja je reinvestirana u dugotrajnu materijalnu (i eventualno nematerijalnu) imovinu. Dakle, u nekretnine, postrojenja, opremu i sl. Mislim da je takvo razmišljanje krivo. Nema razloga da se samom trgovačkom društvu ne dopusti da samostalno odluči u što će reinvestirati dobit. Mnogim trgovačkim društvima dugotrajna imovina nije uopće bitna stavka u njihovom poslovanju.

Možda će interes određenog trgovačkog društva biti zapošljavanje novih radnika, povećanje plaća, povećanje zaliha ili jednostavno povećanje likvidnosti i solventnosti društva. Stoga, po ovom pitanju Vlada je ispravno i hrabro postupila. Posebice stoga što će ova porezna pogodnost iduće godine smanjiti prihode državnog proračuna od poreza na dobit. S druge strane, povećat će se likvidnost trgovačkih društva. Upravo inzistiranje da se reinvestirana dobit upotrijebi za nabavku dugotrajne materijalne imovine moglo bi dovesti do daljnjeg pogoršanja likvidnosti trgovačkih društva.

Od 1. ožujka ove godine oporezuju se isplate dividendi i dobiti (koje se odnose na razdoblje od 1.1.2001.) fizičkim osobama i inozemnim pravnim osobama po stopi 12%. To će sasvim sigurno biti dodatni motiv vlasnicima trgovačkih društava da dobit reinvestiraju.

Problemi oko reinvestiranja dobiti mogli bi se pojaviti vezano uz samu proceduru povećanja temeljnog kapitala društva. Već kod sastavljanja prijave poreza na dobit trebat će znati je li skupština društva suglasna da se poveća temeljni kapital. Posebice je to komplicirano kod dioničkih društava. Povećanje kapitala u trgovačkom društvu uvjetovat će i određene troškove za društvo.

I još jedna ne manje bitna napomena. U navedenim izmjenama Zakona o porezu na dobiti, jasno je propisano da se navedeno oslobođenje od plaćanja poreza na reinvestiranu dobit neće primijeniti ako je razvidno da je povećanje temeljnog kapitala društva izvršeno s ciljem utaje poreza ili izbjegavanja plaćanja poreza.

 

 

Igor Milinović glavni je urednik mjesečnika „Računovodstvo i porezi u praksi“ i portala Poslovni-savjetnik.com.

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox