U zadnje vrijeme gdje god se okrenem vidim QR kodove. Ništa nije izuzeto – plakati, letci, autobusi, časopisi... Prošli mjesec bila sam na tri sajma i baš su na svakome šetale hostese obučene u haljinice s otisnutim QR kodovima, nosile torbice u obliku QR koda i dijelile letke s – pogađate – QR kodom.
Sad još samo čekam da se dosjete iskoristiti body painting i na taj način kodove aplicirati na hostese. A ako mene pitate, tako bi se bar počelo klikati za njima. Šlag na torti bio je prošlotjedni sastanak na kojem je klijent inzistirao da im se na novi web stavi QR kod. Na moje pitanje koja bi bila svrha tog QR koda, odgovorili su mi da bi vodio na njihovu stranicu. Link koji korisnika koji je već na stranici vodi na stranicu?!
O QR kodovima
Iako su nastali 1994., na popularnosti su počeli dobivati tek početkom 2011. Na razvoj trenda utjecala je sve šira upotreba pametnih telefona, kao i oglašivačka industrija koja ih je uzela pod svoje (originalno su bili namijenjeni za auto industriju). I dok su neke marketinške agencije i brandovi opravdali njihovu upotrebu, većina i dalje samo želi uhvatiti trend – naravno, bezuspješno. Ne uzimajući u obzir svoju marketinšku strategiju i ciljnu publiku, stavljaju ih gdje god mogu i time samo stvaraju bespotreban šum u komunikaciji.
Neki od problema vezanih uz korištenje QR kodova:
a. Ljudi neće prihvatiti automatizirano rješenje nekog problema ukoliko je trajanje radnje duže od vremena potrebnog da se taj isti problem riješi ručno. Pročitala sam zanimljiv članak naslova „Moja kćerka palcima utipka URL prije nego vi uspijete očitati QR kod“ i krenula u potragu za konkretnim istraživanjima na tu temu. Pronašla sam slijedeće: statistika kaže da čovjeku u prosjeku treba 47 sekundi za pronaći svoj telefon, aktivirati aplikaciju za skeniranje QR koda i očitati ga. A zašto onda vidimo QR kodove i na jumbo plakatima kraj auto ceste? Zato što neke agencije nisu odradile domaću zadaću.
b. Prekomjerno iskorištavanje te neinventivna i kriva upotreba (kao u gornjem primjeru) lako bi mogle dovesti do negativnih reakcija kod korisnika što bi dalje dovelo do smanjenje upotrebe QR kodova.
Pozitivni primjeri
Evo kako u potpunosti iskoristiti potencijal QR kodova i kroz kreativnu upotrebu doprinijeti uspješnosti kampanja.
Kao što piše na početku filmića, tržište Južne Koreje je unikatno i Tesco je iskoristio tu činjenicu.
http://www.youtube.com/watch?v=nJVoYsBym88&feature=player_embedded
Novinski oglas koji uz pomoć QR koda i pametnog telefona postaje moćno interaktivno oružje za osvješćivanje problema slobode medija.
http://www.youtube.com/watch?v=mx48zKeJxlQ&feature=player_embedded
Super kampanja koja je oživila povijest parka i kroz modernu tehnologiju uključila i nove naraštaje posjetioca.
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=D7JRfz9Jc_M
QR kod – da ili ne?
QR kodovi svakako imaju veliki potencijal. No, krivo je njihovo shvaćanje kao dvodimenzionalnog alata koji korisnika vodi na internet stranicu. Oni su moćan alat koji, kada se koristi na pravi način i uz pravu strategiju, može potaknuti interakciju s korisnikom i navesti ga na željenu akciju.
Odgovor bi zato bio:
da – ako se uklapaju u vašu marketinšku strategiju, vaše tržište i ciljnu skupinu;
ne – ako to radite jer je to „in“;
definitvno ne – ako niti ne znate što „QR“ znači.
Zvonka Bušić, direktor
www.024zona.hr