SANDRA MIHELČIĆ: Stereotipi o ulozi spolova u poduzetništvu

U posljednjih tjedan dana bila sam gošća, govornica na dva poslovna skupa. Jedan skup „Žene lideri u novim tehnologijama“ održao se u Opatiji na kojem sam bila sudionica panel rasprave, a na drugom skupu „Poduzetnica to mogu biti i ja“ držala sam kratki motivacijski govor u HGK ispred stotinjak nezaposlenih žena polaznica tog programa.

Prema istraživanju časopisa Poslovni savjetnik žene su za isto radno mjesto i do 26% slabije plaćene u odnosu na muškarce. Podaci pokazuju da je biznis definitivno svijet muškaraca u kojeg žene vrlo teško i sporo ulaze. U razgovoru s kolegicom iz Amerike, gore spomenuto vrlo je rijetko u američkim tvrtkama, a samim time i zakonom kažnjivo jer se nejednakost u plaćama između muškaraca i žena za isto radno mjesto strogo nadzire i jednostavno se kod njih ne događa u praksi ili se događa vrlo rijetko.

U poduzetništvu nema staklenog stropa i ljepljivog poda

U Hrvatskoj populaciji više je žena, više žena ima visoku stručnu spremu, no s druge strane one se moraju više dokazivati i više raditi od muških kolega da bi sklopile neki posao te u velikom broju slučajeva udaraju u tzv. stakleni strop ili ljepljivi pod koji im ne dopušta da napreduju dalje od pozicije srednjeg menadžmenta.

Na prste dvije ruke mogu se nabrojati žene koje se trenutno nalaze na top menadžerskim pozicijama u Hrvatskoj i to su uglavnom žene koje su riješile obveze oko svoje obitelji i koje se u potpunosti mogu posvetiti karijeri. Mlada žena ne može se posvetiti karijeri jer se od nje očekuje da istovremeno odgaja dijete i brine se o obiteljskim problemima. Ženu se često puta stavlja pred zid i ona mora odlučiti hoće li karijeru ili obitelj, dok se muškarca to nikad ne pita.

Iz osobnog iskustva mogu reći da sam upravo radi fenomena staklenog stropa prije deset godina napustila poziciju srednjeg menadžmenta u korporaciji u kojoj sam tada radila te osnovala vlastite tvrtke danas objedinjene u grupaciju Business Media Group. To mi je definitivno bila najbolja poslovna odluka u mom životu. Danas sam u Hrvatskoj jedina žena vlasnica mnogobrojnih tiskanih poslovnih medija i poslovnih portala, oko mene je uglavnom muški svijet.

Poduzetništvo ima jednu specifičnost koja pogoduje ambicioznim ženama a to je da nemaju šefa (šeficu) nad glavom, da mogu napredovati koliko su sposobne, da mogu zarađivati koliko se trude i stoga je poduzetništvo idealno zanimanje, posebno za nezaposlenu ženu ili za onu koja je nezadovoljna na svom postojećem radnom mjestu.

Karakteristike ženskih u odnosu na muške poduzetnike

U određenom broju slučajeva žene su same krive što ne napreduju u karijeri i ne pokreću vlastite biznise jer po prirodi neke žene nisu dovoljno prodorne i nedovoljno se bore, te im nedostaje samopouzdanja, a uz to još se susreću s negativnim stavom okoline prema ženi poduzetnici-jer ona nije da radi, već da odgaja djecu.

Istraživanje Poslovnog savjetnika pokazalo je da su žene po svom karakteru intuitivne, sklone su kompromisima, mogu obavljati više poslova u isto vrijeme, lakše podnose stres, no s druge strane odluke više donose temeljem emocija i često puta se boje tražiti svoja prava i izraziti mišljenje. Neki muškarci su u rukovođenju skloni agresivnim ispadima, šlampavi su i ne drže se dogovora a odluke donose u većini slučajeva temeljem razuma. Ono što naume to i dobiju i ne boje se izraziti svoje mišljenje. Svaka žena, ali i muškarac trebali bi gore navedene karakteristike prilagoditi situaciji u poslovanju, jer sve su iskoristive i mogu itekako pomoći u karijeri samo ako ih se upotrijebi u pravo vrijeme na pravo mjestu.

Kako žene rukovode u krizi

Žene su po svojoj prirodi pouzdanije, sistematičnije i odane i rijetko koja žena će napustiti brod koji tone jer joj je priroda usadila odanost, stoga su one bolji rukovoditelji u vrijeme krize i učiniti će sve da spase tvrtku koju vode jer imaju odlične komunikacijske vještine i intuiciju. Sklonije su kompromisima, bolje razumiju probleme zaposlenih a mogu i istovremeno obavljati više raznovrsnih zadataka, što muškarcima ide teže.

Poticaji ženskom poduzetništvu

Financijske potpore za žene u poduzetništvu Ministarstva gospodarstva i HAMAG-a postoje, postoje i udruženja žena poduzetnica kao što je Krug, postoje i edukacijski programi, no ponekad ne postoji dovoljna moralna potpora okoline, pa i obitelji te ne postoji dovoljna potpora od strane kompanija u kojima žene rade i smatram da se na tome treba poraditi. Jedna od dobrih mjera koje kompanije mogu učiniti za žene na menadžerskim pozicijama je omogućiti im fleksibilno radno vrijeme, sufinancirati dadilju i kućnu pomoćnicu, organizirati dječji vrtić u sklopu kompanije. One bi to, uvjerena sam, višestruko vratile kompaniji za koju rade.

Predrasude prema ženama poduzetnicama

U našem mentalitetu još uvijek vladaju stereotipi o ulozi spolova, tradicionalna i zastarjela vjerovanja da je ženi mjesto uz obitelj i da ona nema što tražiti u biznisu. Na žensku ambicioznost se gleda kao na nešto neprirodno i paranormalno. Tamo gdje su moć i velika količina novca ženama uglavnom nema mjesta. Žene moraju odlučiti karijera ili obitelj dok se muškarce to nikad ne pita.

I sama kada sam kretala u privatni biznis imala sam nepunih 29 godina, tek sam stupila u brak i još su mi pred očima začuđene face moje obitelji, prijatelja i okoline. „Koja to žena stavlja svoju karijeru ispred obitelji?“, „Ja“, rekla sam i nikada nisam požalila. Danas imam i uspješnu karijeru, dijete i obitelj. U životu je sve stvar određivanja prioriteta i osluškivanje vlastitih, a ne tuđih želja.

Stoga drage žene, ne osvrćite se na komentare, već krenite i uvjerena sam da ćete uspjeti!

 

Foto: Pixsell

 

Autorica bloga je direktorica i vlasnica Business Media Group, www.business-media-group.com

 

 

 

 

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox