Kako sačuvati radno mjesto

Promjena radnog mjesta danas uopće nije nenormalna i neubičajena stvar. Može se reći da u današnjem poslovnom svijetu skoro i ne postoji ''sigurno'' radno mjesto. Proces globalizacije, okrupnjavanje tržišta, ekonomske promjene donose nove mogućnosti, nova saznanja ali i nove probleme.

 


Od zaposlenika poslodavci traže sve više strpljenja, više znanja, više snalažljivosti i više odrađenog posla. Zaposlenici, pak, pokušavaju iznaći rješenja i radne strategije kako bi zadržali svoje pozicije na radnom mjestu i udovoljili potrebama poslodavca.
Svakom će zaposleniku dobro doći nekoliko savjeta, koji će pomoći u svladavanju stresa i straha od gubljenja radnog mjesta.

 

• Nije dobro biti zadovoljan sa postojećim stanjem, što znači da zaposlenik uvijek treba sebi zacrtati određene ciljeve i treba imati kontinuirane ambicije. Ako zaposlenik bude promaknut na svom radnom mjestu, postane recimo, rukovoditelj odjela, velika je greška pomiriti se sa postojećom situacijom i uživati u novoj poziciji. Zaposlenik bi trebao nastaviti razvijati svoje ambicije i nastaviti tražiti dodatne izazove, a ne zadovoljno trljati ruke na novonastaloj poziciji.

 

• Svi direktori žele imati i vidjeti u svojim zaposlenicima suradnike.
Zaposlenike, koji mogu, znaju i žele riješiti nastale probleme, a ne samo pronalaziti i ustanoviti probleme. Zaposlenik, koji poduzima konkretne korake u interesu rješavanja određenog problema, ima konkretne prijedloge i ideje.

 

• Zaposlenik bi trebao biti uvijek otvoren za razgovor, predstavljati nove ideje, predlagati nova rješenja. Nikako nije pozitivno ako se zaposlenik zatvara u sebe, postane introvertiran i sav svoj posao radi samo za sebe. Zaposlenik mora svladati svoju unutarnju melankoliju i biti ekstrovertiran ne samo u krugu svojih prijatelja nego i na radnom mjestu.

 

• Dobar odnos i težnja za izgradnjom dobrih odnosa sa kolegama i kolegicama iz drugih odjela ili iz drugih poduzeća predstavlja kvalitetu zaposlenika, koju će cijeniti i okolina i poslodavac i stručni suradnici. Za svakog zaposlenika mišljenje svojih poslovnih kolega može biti izuzetno korisno i nikad se ne zna kada će potpora ili savjet kolega iz drugih odjela i poduzeća biti potrebna.

 

• Moderni zaposlenik treba uvijek biti spreman mijenjati sredinu, treba biti spreman za promjene i što prije se uklopiti u različite poslovne situacije i okolinu. Zaposlenici se ne bi smjeli vezati se za jednu prostoriju, jedan grad ili okolinu. Moderni zaposlenik ili rukovoditelj treba prihvatiti stalna putovanja i promjene, seminare na raznim mjestima ukoliko oni donose priznanje i poslovni razvoj u budućnosti.

 

• Zaposlenik ili rukovoditelj uvijek treba biti spreman iskazati svoje mišljenje pred svojim kolegama i javnosti. Mnogi ljudi imaju tremu kada moraju istupiti pred ljudima, međutim to nije nenormalno, takve se sposobnosti mogu usavršavati i razvijati. Postoje mnogi specijalizirani treninzi i seminari, koji su rješavaju takve slučajeve i razvijaju sposobnosti. Pojavljivanje u javnosti i iskazivanje mišljenja može donijeti puno pozitivnih stvari, pogotovo manageru.



• Izuzetno je bitna prisebnost u slučajevima priopćenja pozitivnih ili negativnih vijesti. Rukovoditelj ili zaposlenik mora shvatiti da nisu samo pozitivne vijesti i priopćenje pozitivnih vijesti bitno, nego treba biti spreman i znati priopćiti i podijeliti i negativne stvari. Razvijanje emocionalne inteligencije je neizbježno, a najbitniji elementi su: samokontrola, samomotivacija, komunikativnost, empatija.

 

• Otvorenost prema društvu, inovacijama i stvaranje navike stalnog traženja poslovnog angažmana predstavljaju aktivnosti, koje svaki zaposlenik treba kontinuirano pratiti. Treba se što više upoznati sa mogućnostima Interneta, pisanjem životopisa, stalno je potrebno ažurirati vlastiti životopis kako bi se mogao načiniti pravi korak u pravo vrijeme.

 

 

Autor: prof. Istvan Gyerman

Izvor: časopis Poslovni savjetnik, broj 14, str. 76.

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox