Evakuacija hrvatskih državljana iz Libije uspješno je završena, a od 21. veljače evakuirana su ukupno 404 hrvatska i 51 strani državljanin, izjavio je na konferenciji za novinare u Zagrebu potpredsjednik hrvatske vlade i ministar vanjskih poslova i europskih integracija Gordan Jandroković.
S jučerašnjim danom možemo reći da su svi hrvatski državljani koji su to željeli evakuirani. Danas tijekom dana stiže i zadnji charter avion s radnicima Crosca - istaknuo je Jandroković. Skupina od 27 radnika Crosca očekuje se u Zagrebu večeras oko 19.30 sati.
Među stranim državljanima bilo je onih koji su ili radili za hrvatske tvrtke ili su se pridružili u evakuaciji. Tu je bilo državljana SAD-a, Velike Britanije, Italije, Austrije, Kanade, Srbije, Crne Gore, Rumunjske i Nizozemske. Hrvata koji su radili za hrvatske tvrtke bilo je 301, a 103 su radila za strane tvrtke.
Na privremenom radu u Libiji, nastavio je Jandroković, još su ostala četiri hrvatska državljana koja su se javila, ali nisu željeli napustiti zemlju. U slučaju da će im trebati pomoć ona će im biti pružena, dodao je.
Velik izazov za MVPEI
Ovo je bila najsloženija operacija evakuacije i logistički i sigurnosno i za MVPEi i za tvrtke koje su imale svoje radnike u Libiji budući da su radnici bili na pet lokacija, rekao je ministar i izrazio zadovoljstvo zbog uspješnog završetka operacije. Moram reći da smo vrlo sretni i zadovoljni što se sve završilo ovako, da nitko od hrvatskih državljana, nitko od radnika hrvatskih tvrtki nije stradao. Svi su uspješno evakuirani iz Libije - istaknuo je.
Hrvatskim državljanima u evakuaciji su među ostalima pomagali Austrija, Bugarska, Crna Gora, Italija, Mađarska, Njemačka, SAD, Srbija i Velika Britanija. Bila je to jedna akcija međunarodnog karaktera u kojoj je zaista trebalo pokazati solidarnost i kao što su nama pomagale druge zemlje i mi smo isto tako pomogli državljanima drugih država - rekao je Jandroković.
Na konferenciji za novinare su bili i predstavnici Crosca, Geofizike, Montmontaže i Viadukta koji su zahvalili svojim radnicima i njihovim obiteljima na strpljenju i vjeri, zatim kriznom stožeru MVPEI-a koji je bio stalno na raspolaganju i libijskim partnerima. Po riječima predstavnika tvrtki, većina radnika želi se vratiti u Libiju kada se situacija tamo stabilizira. (Hina/MJ)