Gradski oci nabavili su hrvatskoj metropoli nove "plave" autobuse koji bi do 2014. godine Gradu trebali uštedjeti oko 10 milijuna kuna, no novi ZET-ovi autobusi voze na zemni plin metan i mogu se napuniti samo na jednom punilištu u Zagrebu koje nema dovoljno kapaciteta za sve, piše dalje.com.
Namjera je bila dobra - uštedjeti i smanjiti emisiju CO2, ali još jednom hrvatski "stručnjaci" dokazuju kako realizacija zakazuje. Zagreb ima jedno punilište metana i to na Radničkoj cesti, no ono je predviđeno samo za osobna vozila i nema dovoljan kapacitet za ZET-ove autobuse.
Tako punjenje po busu, koje bi trebalo trajati 10-ak minuta, traje do sat vremena umjesto čime se stvaraju dodatni troškovi.
Novu punionicu trebala je graditi INA, piše novilist.hr, ali je 2009. javnim natječajem odabrana njemačka tvrtka Codex-engeneering GmbH, koja svoj naum nije provela jer je natječaj poništen, a novog ni dan danas nema.
ZET šuti
I ne samo da autobusi danas nisu isplativi, već je i njihova nabava, koja je trebala stajati 5,5 milijuna eura, nakraju koštala deset puta više. ZET se zasad ne izjašnjava niti oko problema neisplativosti autobusa, raspisivanju natječaja za gradnju nove punionice, a niti o tome kolika cijena autobusa.
Boris Cigut, vlasnik tvrtke Conesta, nositelja brojnih međunarodnih rješenja za uporabu CNG-a, istče očigledno - da se radi o odličnoj ideji, koja svugdje u svijetu normalno funkcionira, osim kod nas, i to zbog lošeg planiranja. Italija, tvrdi Cigut, CNG punionice ima gotovo na svakoj postaji, a dodaje i da se gotovo cijeli gradski prijevoz Beča sastoji od vozila na CNG. (MJ)
Prednosti CNG-a:
- potpuno siguran
- lakši od zraka
- upola jeftiniji od dizela i benzina
- ima ga 50 posto više nego nafte
- odašilje minimalnu količinu stakleničkih plinova.
Izvor: www.dalje.com
Foto: Davor Puklavec/24sata