BOŽO PRELEVIĆ: Novine u radnom pravu - troškovi, godišnji odmor i radni tjedan

Pravni stručnjak Božo Prelević posjetiteljima konferencije NajTajnica predstavio je novitete s područja radnog prava te nekima možda i najvažnijeg segmenta rada - godišnjeg odmora.

 

Temeljni kolektivni ugovor za službenike i namještenike u javnim službama (NN br. 115/10) obvezuje poslodavce od 4. listopada 2010. do 4. listopada 2013. Tiče se restrikcije prava na naknadu troškova mjesnog prijevoza (“cipelarina”), na koju po novim odredbama prava nema radnik koji ima manje od 1 km od mjesta stanovanja do mjesta rada/stanice međumjesnog prijevoza. Nadalje, tiče se dobivanja božićnice, koja se u spomenutom periodu ne isplaćuje, te trajanja radnog tjedna.

Radni tjedan po ovom ugovoru traje 5 dana (pon-pet), no za posebne poslove i rad u nepunom radnom vremenu granskim se kolektivnim ugovorom može predvidjeti i drukčije tjedno radno vrijeme. Poslodavac vodi evidenciju radnog vremena te ju dostavlja zaposleniku ili sindikalnom povjereniku kada to zatraže.

"Sveti" godišnji odmor

Prelević se dotaknuo i onog dijela naše radne godine koji je svakom radniku „svetost“, a riječ je o godišnjem odmoru. Prema Zakonu o radu, najkraće trajanje godišnjeg odmora je 4 tjedna, s time da za maloljetnika i radnika koji rade u skraćenom radnom vremenu to iznosi najmanje 5 tjedana.

Godišnji odmor zapravo reguliraju kolektivni ugovor, pravilnik o radu te ugovor o radu. U godišnji odmor ne uračunavaju se subote, nedjelje, blagdani i neradni dani utvrđeni posebnim propisom, kao ni dani u koje radnik ne radi zbog privremene nesposobnosti za rad.

Zaposlenik pravo na korištenje godišnjeg odmora ostvaruje nakon 6 mjeseci rada – radnik koji se prvi put zaposli, ili ako je prekid (ne računa se bolovanje, vršenje dužnosti u obrani i drugi slučajevi određeni zakonom) između 2 radna odnosa duži od 8 dana.

Prenošenje GO-a

Što se tiče prenošenja godišnjeg odmora u sljedeću kalendarsku godinu, neiskorišteni dio  u trajanju duljem od 2 tjedna ne može se prenijeti ako mu je bilo omogućeno korištenje. Iznimka je naravno ako je odmor prekinut ili nije korišten u kalendarskoj godini u kojoj je stečen radi, zbog bolesti, korištenja prava na rodiljni dopust, roditeljski dopust ili posvojiteljski dopust, nema uvjeta šestomjesečnog rada u godini koja prethodi godini u kojoj se radnik vraća na rad.

Službenici i namještenici u javnim službama pak imaju pravo na najmanje 18 radnih dana plus dodatne dane prema kolektivnom ugovoru djelatnosti. Regres iznosi 1.250,00 kn po radniku (i radnici koji imaju pravo na razmjerni dio g.o.) s isplatom do kraja lipnja. Plaća iznosi jednako kao da se radi u redovnom radnom vremenu.

 

Autor: Maja Jurković

 

 

 

 

 

 

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox