Od 2007. godine kada je privatna poliklinika Medikol, po modelu javno-privatnog partnerstva, u KB Sestara milosrdnica u pogon pustila prvi PET/CT uređaj (kasnije su takvi uređaji pušteni u pogon u riječkom i splitskom KBC-u) do danas je ozračeno, radiolozi smatraju nepotrebno, 8500 ljudi, piše Večernji list.
Od početka rada obavljeno je 17 tisuća snimanja, a svako snimanje košta 9 tisuća kuna. Problem je što nema jasnih smjernica kada se treba koristiti ovaj uređaj i tko može poslati pacijenta na ovu pretragu doveo je do prekomjernog i opasnog ozračivanja ljudi, upozoravaju radiolozi.
No, Medikol je s HZZO-om potpisao ugovor po kojem može obaviti čak 11 tisuća PET/CT snimanja godišnje.
Upitno 50 posto pretraga
Procjenjujem da je gotovo 50 posto pretraga PET/CT-om učinjeno bez prave indikacije, a za snimanja pacijenti su primili visoku dozu zračenja koja kasnije može utjecati da neki od njih obole od malignih bolesti, rekao je profesor Andrija Hebrang iz KB-a Merkur. Prema njegovom mišljenju do pretjerane upotrebe ove pretrage došlo je do njenog izdvajanja iz sustava javnog zdravstva i prepuštanja monopola privatniku.
Na taj način PET/CT je otišao iz ruke struke i više nismo mogli ništa, rekao je Hebrang. Svih ovih godina nije razrađen ni sustav kontrole ostalih pretraga, primjerice CT-a koji pacijenta po jednog pretrazi ozrači s oko 15 mSV.
Zračenje
Studija objavljena 2005. u The Journal of nucleare medicine pokazuje kako se pacijent po jednom snimanju PET/CT ozrači d 25 milisiverta, a to je istovjetno zračenju koje bi čovjek primio da je 625 puta rendgenom snimio pluća ili srce.
PET/CT je uređaj koji su specijalisti shvatili kao „superuređaj“ koji otkriva sve, no struka zna da to nije tako, a propisivati ga tako nije nimalo bezazleno, upozorila je profesorica Ranka Štern- Padovan, pročelnica Katedre za radiologiju Medicinskog fakulteta u Zagrebu. (jk)
Izvor: Večernji list, 29. ožujka 2011.
Foto : Ilustracija