6 zabluda u vezi interneta... koje svi vole širiti

Znati apsolutno sve o internetu je… pa nemoguće. Sigurno će uvijek postojati bar jedna stvar koju nećete znati, a s obzirom da se on razvija svaki dan, vjerojatno će ih biti i više. Pa ipak, neka vas to ne obeshrabri jer: Svaki dan naučiš nešto novo. Danas ćemo učiti neke od najvećih zabluda kad je internet u pitanju, kako ih je pobrojao PlanB.

 

Zabluda 1. Internet otuđuje ljude

Zvuči kontradiktorno s obzirom da je većina stvari koja se zapravo odvija preko interneta zapravo komunikacija neke vrste. I samim pisanjem ovog članka zapravo mi komuniciramo s vama i vi s nama, da ne spominjemo društvene mreže, e-mail, chat, komentare, Skype… Na kraju krajeva, mega popularni Facebook postao je sredstvo putem kojeg se obnavljaju stara prijateljstva, pronalaze ljubavni partneri, upoznaju ljudi s istim preferencijama…

Zabluda 2. Na internetu možete biti anonimni

S izuzetkom vrhunskih hakera koji jako dobro znaju što rade, nitko „normalan“ ne može ostati anoniman na ovoj mreži. Ako netko mora ili zaista želi doći do vas, doći će, koristili vi nadimke ili ne, sliku top modela umjesto vlastite i sl.

Zabluda 3. Pomoću Facebook aplikacije možete vidjeti tko vam gleda profil

O ovome smo već pisali, pa da ponovimo: u Facebook-ovim TOS (Terms of Service) stoji da Facebook ne dopušta nikome razvijanje aplikacije koja bi odala ovaj podatak i na taj način povrijedila privatnost.

Zabluda 4. Nema straha u ostavljanju podataka na internetu

To naravno nije točno. E-mail adresa, fotografije, ime, broj telefona… Ostavite li te podatke, nije stvar u tome da će vam nužno netko ukrasti identitet ili novce, iako je to i više nego moguće, već postajete prisutni i dostupni pa bi bilo dobro paziti točno kakve fotke ćete objavljivati, hoćete li baš ostavljati svoj privatni broj telefona svima na dohvat ruke i sl.

Zabluda 5. Internetsko bankarstvo i kupovina nisu sigurni

Banke si ne mogu priuštiti tužbe i njihovi sustavi moraju biti sigurni. Ista stvar je s poznatim stranicama za internetsku kupovinu ili pak službenim stranicama poznatih kompanija preko kojih možete kupovati. Nemojte baš siliti neke nepoznate i sumnjive stranice, ali, piše PlanB, s obzirom da su naši developeri izgradili naše sustave na zapadnjačkim u koje su uložene godine rada i milijuni čega god, naši su sustavi vjerojatno i bolji.

Zabluda 6. Internet se piše velikim slovom

S obzirom da se jezični stručnjaci još uvijek oko toga nisu složili, evo jednog logičnog zaključka: internet se piše malim slovom, isto kao što se malim slovom piše i televizija i radio. Mi vam bar to nećemo zamjeriti. (MJ)

 

Izvor: www.planb.tportal.hr

 

 

 

 

 

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox