Zagrepčani ne znaju što bi u slučaju potresa

Anketa Državne uprave za zaštitu i spašavanje (DUZS) pokazala je da su Zagrepčani svjesni velike opasnosti od potresa u gradu, ali da nedovoljno znaju što poduzeti kako bi se smanjile moguće posljedice potresa na njihov život i život njihovih bližnjih.

U Hrvatskoj 900.000 stanovnika živi na trusnom području i trebaju znati i pripremiti se za to kako bi se ublažile posljedice potresa, rekao je na današnjoj konferenciji za novinare ravnatelj DUZS-a Damir Trut u povodu skora svršetka projekta potkraj lipnja.

DUZS će rezultate jednogodišnjeg rada na projektu prikazati tijekom tzv. promotivnog dana 18. travnja kad će provesti kampanju u 120 hrvatskih osnovnih škola te na zagrebačkim gradskim trgovima građanima dijeliti brošure, letke i drugi prigodan materijal kako bi ih upoznali s onim što trebaju učiniti u slučaju potresa.

Pomoćnik ravnatelja DSZS-a Stjepan Huzjak kaže kako upravo ponašanje stanovnika, uzajamna pomoć i samopomoć u prvih 10 do 15 minuta nakon potresa spašava najviše života. Dodaje kako Hrvatska u ovom trenutku može u slučaju potresa aktivirati 22.000 članova civilne zaštite te 55.000 članova žurnih služba, a ovisno o razmjerima katastrofe na raspolaganju bi bile i vojska i policija.

Voditelj Hrvatske seizmološke službe Vlado Kuk podsjetio je kako je cijelo hrvatsko područje seizmološki aktivno.

Potresi u Hrvatskoj, dodaje, nasreću, nisu česti, no oni su realnost. Iako se ne može prognozirati trenutak kad će se dogoditi, moramo se pripremiti i ponašati kao da će se dogoditi sutra, rekao je.  (Hina/jk)

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox