U vodama Šibensko-kninske županije predstavnici su ministarstava mora, prometa i infrastrukture te unutarnjih poslova, Obalne straže, Lučke kapetanije i Državne uprave za zaštitu i spašavanje izveli vježbu "Jadran 2011. kako bi se provjerila osposobljenost tijela za nadzor i zaštitu prava i interesa Republike Hrvatske na moru.
Djelatnici pomorske policije pred nazočnima su izveli akciju potjere na moru, akciju traganja za nestalima na pučini, spašavanje unesrećenih u pomorskim nesrećama te primijenili pravila postupanja za iznenadnih onečišćenja mora.
Novinari su svjedočili akciji potjere za nepoznatim plovilom koje se "zabilo" u putnički brod te pobjeglo. Brod se od udarca zapalio, jedan putnik završio je u moru, a nekolicina je ozlijeđena, no pripadnici policije i djelatnici hitne pomoći brzo su djelovali te ranjenike na vrijeme, neke brodom, neke helikopterom, prevezli na kopno i smjestili u bolnice. Istodobno, policija je na vrijeme zapaljeni brod opasala sigurnosnim branama kako gorivo ne bi istjecalo u more.
Spremni za intervenciju
Djelatnici pomorske policije, obalne straže, lučke kapetanije i DUZS-a prikazali su kako se najučinkovitije spašavaju ranjenici, kako se prevoze na kopno, a akcija je pokazala kako su naše spasilačke službe u svakom trenutku spremne na intervenciju.
Ravnatelj uprave za granicu Nikola Milina ocijenio je kako je vježbom iskazana sposobnost za djelovanje Središnje koordinacije za nadzor i zaštitu prava i interesa Republike Hrvatske na moru.
Kapetan Joško Nikolić, ravnatelj uprave za sigurnost plovidbe, zaštitu mora i unutarnjih voda, istaknuo je kako su samo lani na hrvatskom dijelu Jadrana spašene 944 osobe i 200 plovila te da je sve akcije koordinirala Nacionalna središnjica za koordinaciju akcija traganja i spašavanja u Rijeci. (Hina/SJ)