Nacionalni indeks sreće: Informacijska dividenda

Informacijsko-komunikacijske tehnologije (ICT) i razna 'čudesa' koje ta tehnologija donosi poput interneta i mobitela povećavaju zadovoljstvo i kvalitetu života ljudi koji ih koriste, jer uvećavaju osjećaj slobode i kontrole nad vlastitim životom, ponekad čak i više od prihoda, pokazalo je najnovije istraživanje britanskog instituta "The Chartered Institute for IT" pod nazivom "Zašto vas IT čini sretnijim" koje je provedeno i objavljeno u 39 zemalja svijeta.

To istraživanje danas pod podnaslovom "Informacijska dividenda" prenosi magazin Banka u sklopu projekta Nacionalni indeks sreće (NIS) kojeg taj magazin provodi zajedno s agencijom za istraživanje tržišta Hendal i osiguravajućom kućom Allianz. Spomenuto istraživanje temelji se na analizi više od 35 tisuća odgovora u sklopu svjetskog istraživanja provedenom u 39 zemalja, ali ne i u Hrvatskoj, te na još 10 tisuća odgovora na panel-istraživanju britanskih kućanstava, a opći je zaključak da ICT tehnologije postaju važnim sastavnim dijelom zadovoljstva životom i osjećaja blagostanja, a ne kao što se do sada najčešće mislilo da ljude izoliraju od društva i guraju ih u osamu. Tako je uz ostalo utvrđeno i da te tehnologije pomažu osnaživanju i osamostaljivanju pojedinaca, posebno onih s nižim prihodima i manjom razinom obrazovanja te pripadnika skupina koje imaju slabiji društveni utjecaj, jer je mnogima ne samo jeftinija zabava već i prozor u svijet.

Više koristi iz toga izvlače pritom žene nego muškarci, i to najviše u zemljama u razvoju (mnogim dijelovima Afrike, Azije i Bliskog istoka), jer to ženama u tim zemljama, kako se objašnjava, pomaže u djelovanju izvan tradicijom uvjetovanih okvira. Zanimljivo je da je većina ispitanika pri početku korištenja ICT-ja osjećala tjeskobu, pa čak i strah, ali jednom kad su uspjeli savladati tu prepreku tehnologija je kod većine unijela radost u život, a nekima i preokrenula život nabolje, posebno zbog otvaranja dodatnih mogućnosti društvenih kontakata s članovima obitelji i prijateljima. To je, kažu autori studije, i najveći pozitivan doprinos ICT-ja našim životima.

Indeks informatičkog blagostanja - na vrhu su Šveđani

Temeljem prikupljenih podataka istraživači su formirali i indeks informatičkog blagostanja (Information Well-being - IWB), koji na prvi pogled pokazuje snažnu vezu s bruto društvenim proizvodom, jer bogatiji imaju bolju ICT infrastrukturu pa su i informatički zadovoljniji. Na listi od 39 zemalja na vrhu su Šveđani, a slijede ih Nizozemci, Amerikanci i Britanci. Slovenija je na 13. mjestu, Srbija na 29., a na dnu tablice su najsiromašnije zemlje - Mali, Vijetnam i Etiopija. (Hina/mš)

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox