Sedam radnih dana– između 11. i 21. studenoga – novinari Globusa su svakog jutra pred blistavom, upravo obnovljenom, palačom Ustavnog suda na Markovu trgu promatrali kada suci dolaze na posao i kada odlaze, a viđeno nije ni malo pozitivno piše Globus.
Nalazi zabrinjavaju: trinaestero uglednih stručnjaka, pravna i moralna elita nacije, ustavni suci, kojima je iz proračuna dodijeljeno triput više novca nego Uskoku, rade prosječno jedan dan u tjednu. A čeka ih 8000 neriješenih predmeta...
Dok neriješeni predmeti čekaju, suci uživaju privilegiju kakvu nema apsolutno nitko u Hrvatskoj, za razliku od svojih dužnosničkih kolega, za mirovinu rano spremnih ministrica i zastupnica, jednom kad zasjednu u fotelju ustavnog suda ostaju u njoj doživotno.
Predsjednica Suda u sedam radnih dana na posao došla jednom
Globus je prateći sedam dana zaredom njihov, teško je to nazvati rad, otkrio da izabrana društvena elita – ona koja bi trebala skrbiti o zaštiti ljudskih prava, parlamentu, izborima, ustavnosti zakona, odlučivati o odgovornosti predsjednika države… čuvati interese građana i biti neovisna kontrola vlasti, nije baš zainteresirana za dolazak na posao! Dapače, Jasna Omejec, predsjednica Suda i njezine kolege, s plaćama od 16.350,00 do 19.493,68 kuna, na posao dolaze rijetko i neredovito.
Globusovi fotoreporteri od 11. studenoga do 22. studenoga, dakle u onom tjednu kad su suci na svojoj web-stranici svečano objavili da od 7. studenoga opet stoluju u preuređenoj palači na Markovu trgu, dežurali su od pola osam do pola deset ujutro. I suočili se s frapantnom stvarnošću ustavnog sudovanja: unatoč zatrpanosti suda, 8000 neriješenih predmeta, unatoč činjenice da za plaće Ustavnog suda građani daju 20 milijuna i 444.409 kuna, od čega na plaće samih sudaca odlazi oko 5,6 milijuna, ustavni suci na posao dolaze fakultativno.
Tako je u periodu kad su ih nadzirali novinari, Jasna Omejec na sud došla samo jednom, u petak 11. Studenog ni jedan se sudac nije pojavio na radnom mjestu, dok su u četvrtak 17.11. bili najradišniji, i vjerojatno svjesni da ih netko ''nadzire''. (jh)
Izvor: Globus, 23. studeni 2011.
Foto: Antonio Bronic/PIXSELL